Zalety i wady ogrzewania domu ekogroszkiem

Wraz z nadejściem chłodniejszych rozpoczyna się okres grzewczy, co wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Wydatki związane z ogrzewaniem domu pochłaniają sporą część budżetu. Trudno jednak wyobrazić sobie przebywanie w wychłodzonych pomieszczeniach, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury.

Oczywiście możliwe jest zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku do minimum, decydując się na alternatywne źródła zielonej energii. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na inwestycję we fotowoltaikę. W Polsce nadal większą popularnością cieszą się paliwa kopalne. Zamiast jednak sięgać po węgiel, coraz więcej osób decyduje się na ekogroszek. Jakie są zatem zalety i wady ogrzewania domu ekogroszkiem?

Czy rzeczywiście warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

Obecnie ekogroszek jest tak popularnym rodzajem paliwa, że można go kupić niemalże w każdym składzie węgla. Co więcej, znajduje się także w ofercie wielu znanych dyskontach. Bardzo ważną kwestią jest jakość ekogroszku. Wówczas można liczyć na to, że będzie się on długo palił i dostarczał dużo ciepła, pozostawiając niewielką ilość odpadów. To odsiarczone wysokokaloryczne paliwo grzewcze jest bardzo chętnie wybierane przez osoby posiadające kotły, szczególnie ze względów ekonomicznych.

Ekogroszek jest bowiem stosunkowo tanim rodzajem paliwa stałego, jeśli chodzi o paliwo ekologiczne. Jest to zatem najekonomiczniejsza forma ogrzewania. Zaletą ekogroszku jest to, że jest on w stanie wykorzystać pełną moc nominalną kotła, pozostawiając bardzo małe ilości popiołu. Oprócz ekonomii warto także wspomnieć o niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Decydując się na kocioł na ekogroszek klasy 5 z podajnikiem retortowym, można liczyć na wysoką sprawność spalania i spełnienie norm ekologicznych.

Kolejną zaletą ogrzewania ekogroszku jest zautomatyzowana obsługa kotła. Obsługiwanie go nie jest skompilowane, a więc każdy sobie z nim bez problemu poradzi. Wystarczy zasypać podajnik właściwą ilością ekogroszku i to dosłownie parę razy na tydzień – często wystarczy zrobić to raz w tygodniu. Jest to zatem duża wygoda. Nie trzeba przy tym martwić się spiekami, gdyż kocioł na ekogroszek wyposażony jest w obrotowy palnik. Można zatem liczyć także na większą wydajność ogrzewania. Uzupełnienie zbiornika paliwem i usunięcie popiołu raz do dwóch razy w tygodniu z całą pewnością nie jest czasochłonnym ani też energochłonnym obowiązkiem.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem ma też swoje wady

Jako, że każdy medal ma dwie strony, tak również w przypadku ogrzewania domu ekogroszkiem trzeba liczyć się z pewnymi minusami tego rozwiązania. Nie jest jednak ich zbyt dużo. Sporą wadą dla wielu inwestorów są początkowe koszty w postaci zakupu odpowiedniego pieca retortowego, który nie należy do tanich. Trzeba też liczyć się z awaryjnością sprzętu ze względu na wiele różnych mechanizmów, w które został wyposażony kocioł na ekogroszek. Owe mechanizmy wcale nie tak rzadko ulegają awariom. Sama eksploatacja takiego kotła i ogrzewanie domu ekogroszkiem jest jednak ekonomiczne, a więc taka inwestycja po czasie się zwraca.

Kolejnym minusem jest konieczność regularnego czyszczenia kotła oraz poddawanie go okresowym przeglądom i konserwacjom. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku dojścia do uszkodzenia kotła, właściciel musi liczyć się z koniecznością wydania niemałej kwoty na jego naprawę. Nie można także kupować najtańszego ekogroszku. Powinien on posiadać wysoką jakość, czyli odpowiednią kaloryczność, być dobrze wysuszony i nie zawierać żadnych odpadów w postaci np. kamieni. Kupowanie podejrzanie taniego ekogroszku z niesprawdzonego źródła i o wątpliwej jakości to tylko pozorna oszczędność.

Podsumowanie

Z całą pewnością ogrzewanie domu ekogroszkiem jest opłacalnym rozwiązaniem i do tego bardzo wygodnym. Jest to rodzaj paliwa ekologicznego o wysokiej kaloryczności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na zwrot kosztów takiej inwestycji trzeba trochę poczekać. Warto zatem dobrze przemyśleć opłacalność modernizacji posiadanej instalacji ogrzewania. Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi przy zakupie ekogroszku nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jego jakość.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password