Zalety kotłów na ekogroszek 5 klasy

Te osoby, które chciały zakupić nowy piec węglowy, po 1 lipca 2018 roku tak naprawdę były zmuszone zainwestować w specjalny kocioł na ekogroszek 5 klasy. Od wspomnianej daty zaczęły bowiem obowiązywać specjalne przepisy, w myśl których zakazano sprzedaży kotłów niższych klas lub bez żadnego oznaczenia klasy. Tym samym wiele osób musiało pożegnać się z myślą o zakupie taniego „kopciucha”, którego wykorzystanie jest naprawdę bardzo mało przyjazne dla środowiska. Kotły 5 klasy to tak naprawdę najnowocześniejszy rodzaj pieca do spalania paliw stałych, który ma swoją cenę, ale jest przyjazny dla środowiska i znacznie prostszy w obsłudze.

W trosce o środowisko, czyli kocioł, który już nie szkodzi

Kotły klasy 5 są często nazywane kotłami ekologicznymi. Występują w klasycznej wersji, ale i w wersji całkowicie zautomatyzowanej, a więc bezobsługowej. W porównaniu do tradycyjnych pieców, w których spala się węgiel kamienny, który w największy stopniu zanieczyszcza środowisko, w takim kotle spalany jest ekogroszek. Z tego też względu kotły na ekogroszek 5 klasy są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, gdyż samo urządzenie emituje znacznie mniejsze ilości pyłu oraz tlenku węgla do atmosfery. Kotły na ekogroszek 5 klasy emitują 4-5 razy mniej zanieczyszczeń w postaci pyłu w porównaniu do kotłów klasy 1, co przekłada się na 50 razy mniejszą emisję tlenku węgla.

Kolejną zaletą jest wysoka sprawność takiego pieca

W przypadku pieców klasy 1 zazwyczaj mogliśmy mówić o sprawności na poziomie 50-60%, w kotłach klasy 3 jest to koło 70%, a w kotłach klasy 5 – 88-90%. Oznacza to znacznie mniejsze zużycie paliwa stałego, a co za tym idzie dodatkowe oszczędności. Z tego też względu szacuje się, że wymiana pieca na nowy i nowocześniejszy pozwala na zwrot z inwestycji w rozsądnym dystansie czasowym jego późniejszego użytkowania, a nawet na dodatkowe oszczędności. Co za tym idzie minimalizujemy straty ciepła i palimy tak, aby ograniczać zużycie paliwa, a więc – oszczędnie.

Co jeszcze przemawia za zakupem takiego właśnie pieca?

Oprócz troski o środowisko naturalne oraz oszczędności, jakie możemy poczynić dzięki lepszej sprawności pieca, warto także zwrócić uwagę na:

  • Wysoką estetykę takiego pieca. W przypadku kotłów na ekogroszek 5 klasy kotłownia może wyglądać nowocześnie i schludnie w porównaniu do wykorzystywania tradycyjnych pieców.
  • Taki kocioł jest znacznie prostszy w obsłudze. W przypadku tradycyjnego pieca zazwyczaj wyglądało to tak, że co chwilę trzeba było schodzić do kotłowni po to, aby podłożyć i kontrolować całą sytuację, a przez to palenie było uciążliwe – szczególnie w nocy. W przypadku kotłów 5 klasy z zasobnikiem częstotliwość odwiedzania kotłowni spada do jednego razu na kilka dni, kiedy to trzeba uzupełnić zapas ekogroszku w podajniku automatycznym. Jest to więc znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie. Bardzo wiele osób praktykuje rozwiązanie, gdzie rozpalają taki kocioł na jesień, kiedy zaczynają się pierwsze chłody, a wygaszają go dopiero na wiosnę, kiedy temperatura na zewnątrz jest już znacznie wyższa.
  • W przypadku kotła klasy 5 istnieje znacznie bardziej precyzyjna możliwość regulacji temperatury ogrzewania, gdyż całym piecem zajmuje się sterownik, który robi to znacznie precyzyjniej od człowieka. Dzięki temu spalanie jest optymalne, a my nie odczuwamy skoków temperatury, kiedy nagle jest bardzo zimno, a zaraz potem bardzo gorąco i musimy wietrzyć pomieszczenia powodując straty ciepła.
  • Wiele urządzeń klasy 5 dodatkowo posiada funkcję półautomatycznego oczyszczania, dzięki czemu czyszczenie pieca jest znacznie prostsze i szybsze.

Wybierając kocioł do domu jednorodzinnego trzeba oczywiście zdecydować się na to, czy odpowiada nam palenie ekogroszkiem, a także we właściwy sposób dobrać moc pieca do posiadanej powierzchni – tylko w takiej sytuacji urządzenie będzie działać poprawnie łącznie z samym sterownikiem. Na obecną chwilę każdy, kto posiada stary, tradycyjny piec powinien przemyśleć jego wymianę na kocioł klasy 5, tym bardziej, że przepisy związane z emisją zanieczyszczeń z pewnością z roku na rok będą coraz bardziej rygorystyczne.

Tags: tag

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password