Zalety kotłów na ekogroszek 5 klasy

Te osoby, które chciały zakupić nowy piec węglowy, po 1 lipca 2018 roku tak naprawdę były zmuszone zainwestować w specjalny kocioł na ekogroszek 5 klasy. Od wspomnianej daty zaczęły bowiem obowiązywać specjalne przepisy, w myśl których zakazano sprzedaży kotłów niższych klas lub bez żadnego oznaczenia klasy. Tym samym wiele osób musiało pożegnać się z myślą o zakupie taniego „kopciucha”, którego wykorzystanie jest naprawdę bardzo mało przyjazne dla środowiska. Kotły 5 klasy to tak naprawdę najnowocześniejszy rodzaj pieca do spalania paliw stałych, który ma swoją cenę, ale jest przyjazny dla środowiska i znacznie prostszy w obsłudze.

W trosce o środowisko, czyli kocioł, który już nie szkodzi

Kotły klasy 5 są często nazywane kotłami ekologicznymi. Występują w klasycznej wersji, ale i w wersji całkowicie zautomatyzowanej, a więc bezobsługowej. W porównaniu do tradycyjnych pieców, w których spala się węgiel kamienny, który w największy stopniu zanieczyszcza środowisko, w takim kotle spalany jest ekogroszek. Z tego też względu kotły na ekogroszek 5 klasy są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, gdyż samo urządzenie emituje znacznie mniejsze ilości pyłu oraz tlenku węgla do atmosfery. Kotły na ekogroszek 5 klasy emitują 4-5 razy mniej zanieczyszczeń w postaci pyłu w porównaniu do kotłów klasy 1, co przekłada się na 50 razy mniejszą emisję tlenku węgla.

Kolejną zaletą jest wysoka sprawność takiego pieca

W przypadku pieców klasy 1 zazwyczaj mogliśmy mówić o sprawności na poziomie 50-60%, w kotłach klasy 3 jest to koło 70%, a w kotłach klasy 5 – 88-90%. Oznacza to znacznie mniejsze zużycie paliwa stałego, a co za tym idzie dodatkowe oszczędności. Z tego też względu szacuje się, że wymiana pieca na nowy i nowocześniejszy pozwala na zwrot z inwestycji w rozsądnym dystansie czasowym jego późniejszego użytkowania, a nawet na dodatkowe oszczędności. Co za tym idzie minimalizujemy straty ciepła i palimy tak, aby ograniczać zużycie paliwa, a więc – oszczędnie.

Co jeszcze przemawia za zakupem takiego właśnie pieca?

Oprócz troski o środowisko naturalne oraz oszczędności, jakie możemy poczynić dzięki lepszej sprawności pieca, warto także zwrócić uwagę na:

  • Wysoką estetykę takiego pieca. W przypadku kotłów na ekogroszek 5 klasy kotłownia może wyglądać nowocześnie i schludnie w porównaniu do wykorzystywania tradycyjnych pieców.
  • Taki kocioł jest znacznie prostszy w obsłudze. W przypadku tradycyjnego pieca zazwyczaj wyglądało to tak, że co chwilę trzeba było schodzić do kotłowni po to, aby podłożyć i kontrolować całą sytuację, a przez to palenie było uciążliwe – szczególnie w nocy. W przypadku kotłów 5 klasy z zasobnikiem częstotliwość odwiedzania kotłowni spada do jednego razu na kilka dni, kiedy to trzeba uzupełnić zapas ekogroszku w podajniku automatycznym. Jest to więc znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie. Bardzo wiele osób praktykuje rozwiązanie, gdzie rozpalają taki kocioł na jesień, kiedy zaczynają się pierwsze chłody, a wygaszają go dopiero na wiosnę, kiedy temperatura na zewnątrz jest już znacznie wyższa.
  • W przypadku kotła klasy 5 istnieje znacznie bardziej precyzyjna możliwość regulacji temperatury ogrzewania, gdyż całym piecem zajmuje się sterownik, który robi to znacznie precyzyjniej od człowieka. Dzięki temu spalanie jest optymalne, a my nie odczuwamy skoków temperatury, kiedy nagle jest bardzo zimno, a zaraz potem bardzo gorąco i musimy wietrzyć pomieszczenia powodując straty ciepła.
  • Wiele urządzeń klasy 5 dodatkowo posiada funkcję półautomatycznego oczyszczania, dzięki czemu czyszczenie pieca jest znacznie prostsze i szybsze.

Wybierając kocioł do domu jednorodzinnego trzeba oczywiście zdecydować się na to, czy odpowiada nam palenie ekogroszkiem, a także we właściwy sposób dobrać moc pieca do posiadanej powierzchni – tylko w takiej sytuacji urządzenie będzie działać poprawnie łącznie z samym sterownikiem. Na obecną chwilę każdy, kto posiada stary, tradycyjny piec powinien przemyśleć jego wymianę na kocioł klasy 5, tym bardziej, że przepisy związane z emisją zanieczyszczeń z pewnością z roku na rok będą coraz bardziej rygorystyczne.