Węgiel w workach czy luzem - który wybrać?

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. W dalszym ciągu węgiel jest jednym z podstawowych surowców opałowych. Pomimo tego, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu kotłem gazowym lub pompą ciepła, liczba gospodarstw domowych oraz firm, które są ogrzewane za pomocą kotłów węglowych w dalszym ciągu jest bardzo wysoka. Jak co roku, większość ludzi kupuje opał na zimę w październiku, listopadzie lub grudniu. Jaki węgiel opłaca się kupić najbardziej? Czy lepszym rozwiązaniem jest węgiel workowany, czy kupowany luzem? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której odpowiemy na to pytanie.

Który węgiel wybrać?

Na rynku, w składach węgla dostępne są różne rodzaje tego surowca. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się węgiel typu ekogroszek. Jest to gatunek węgla o wysokiej zawartości pierwiastka i bardzo niskiej zawartości węgla. Dzięki temu spala się on znacznie lepiej, a produktami reakcji spalania są w bardzo dużej mierze wyłącznie dwutlenek węgla i woda. W wyniku zawartości siarki poniżej 1%, podczas spalania tego typu paliwa do atmosfery emitowana jest znacznie mniejsza ilość szkodliwego dwutlenku siarki. Palenie w piecach ekogroszkiem jest też zdecydowanie łatwiejsze i wymaga mniejszego zaangażowania, niż w przypadku palenia tradycyjnym koksem, węglem brunatnym, orzechem czy antracytem.

Nowoczesne kotły grzewcze na ekogroszek mogą pozostać bez opieki nawet na czas dwóch tygodni. Wszystkim steruje odpowiedni układ elektroniczny, który uchyla bądź zamyka dopływ powietrza oraz kontroluje ilość paliwa na ruszcie.

Węgiel pakowany w worki czy luzem – który się bardziej opłaca?

Od kilku lat większość składów węgla zaczęła oferować węgiel w workach jako alternatywę dla węgla kupowanego luzem. Jest to bardzo dobra propozycja, jednak koszt zakupu węgla workowanego w przeliczeniu na jedną tonę jest wyższy, niż koszt zakupu węgla luzem. Jakie wady i zalety niesie za sobą każde z rozwiązań?

Węgiel w workach

To nowoczesne rozwiązanie pojawiło się na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Węgiel jest konfekcjonowany do worków o pojemności 25 lub (zdecydowanie rzadziej) 50 kg. Na rynku dostępne są też inne pojemności – na przykład 10, 20 czy 30 kg. W workach można zakupić głównie wysokokaloryczny węgiel, czyli najczęściej koks, antracyt lub ekogroszek. W przypadku innych gatunków węgla, jego pakowanie w worki się po prostu nie opłaca. Koszt zapakowania 1t węgla w worki o pojemności 25 kg jest szacowany na około 100 – 150 zł/t (o tyle też węgiel w workach jest droższy od tego sprzedawanego luzem), więc pakowanie opłaca się tylko w przypadku lepszych gatunków tego paliwa.

Węgiel luzem

Pomimo rosnącego zainteresowania węglem pakowanym do worków, w dalszym ciągu wielu ludzi kupuje węgiel luzem. Dzieje się tak, ponieważ koszt zakupu węgla sprzedawanego luzem jest zdecydowanie niższy. Zakup prosto z placu kosztuje około 100 – 150 zł mniej za każdą tonę,co przy 3 lub 4 tonach rocznie robi już całkiem sporą różnicę. Węgiel opłaca się kupować luzem również dużym firmom czy gospodarstwom rolnym, które korzystają z tego paliwa przez cały rok. Wtedy oszczędności są bardzo duże.

Wady i zalety kupowania węgla w workach

Aby każdy mógł samodzielnie podjąć decyzję, czy bardziej opłaca mu się kupować węgiel luzem czy workowany, zachęcamy do zapoznania się z naszą listą wad i zalet każdego z rozwiązań.

Zalety kupowania węgla w workach

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie brak konieczności wydawania od razu dużej kwoty na zakup opału. Można kupować węgiel na bieżąco, więc nie potrzeba też mieć specjalnego miejsca w kotłowni na składowanie opału. Inne zalety to:

  • brak konieczności rozładowywania całej tony czy dwóch ton węgla za jednym razem,
  • możliwość niezamawiania transportu (można kupować węgiel według zapotrzebowania),
  • brak konieczności wydawania od razu dużej ilości pieniędzy,
  • dużo czystsze składowanie, które nie wymaga oddzielnego pomieszczenia,
  • brak ryzyka przemoczenia węgla (na przykład podczas transportu w czasie ulewy czy rozładunku w deszczu.

Wady kupowania węgla w workach

Najistotniejszą wadą tego rozwiązania jest wyższa cena ( w przybliżeniu około 100 -150 zł za każdą tonę). Inne wady to:

  • konieczność rozrywania i przenoszenia worków o masie 25 kg – dla drobnych lub starszych ludzi to spory wysiłek,
  • kupując węgiel w worku nie widzimy dokładnie, co znajduje się w środku.

Zalety kupowania węgla luzem

Kupowanie węgla luzem ma również swoje zalety. Najważniejszą z nich jest niższa cena – nawet 100 do 150 zł za każdą tonę. Inne zalety to:

  • zakupu węgla dokonuje się najczęściej tylko raz w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego,
  • nie trzeba przewozić węgla na własną rękę – najczęściej skład węgla dostarczy nam opał do domu.

Wady kupowania węgla luzem

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że składowanie węgla luzem wymaga osobnego pomieszczenia. Ponadto:

  • węgiel bardzo mocno brudzi, więc pomieszczenie przeznaczone na jego składowanie jest po prostu brudne,
  • załadunek i rozładunek węgla wymagają dużego, jednorazowego wysiłku,
  • często jest się uzależnionym od transportu ze składu węgla.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password