Rodzaje ekogroszku w naszej ofercie - który wybrać?

Ekogroszek Dakota czy Texas? Przed takim wyborem stają klienci naszego sklepu. Jaka jest różnica między nimi oraz który z nich jest lepszy? O tym już za chwilę.

Co to jest ekogroszek?

Zanim porównamy naszą ofertę, warto poświęcić chwilę na pytanie, czym właściwie jest ekogroszek? Nie można zaprzeczyć, że jest to jeden z najchętniej wybieranych materiałów opałowych na rynku. Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale kiedyś był on zwykłym, bezużytecznym odpadem, a dziś dzięki nowoczesnym sposobom obróbki stał się jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań oraz popularną alternatywą dla zwykłego węgla. Obecnie na rynku wielu producentów może pochwalić się bogatym asortymentem tego opału. Niemniej jednak ekogroszek ekogroszkowi nie jest równy, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na parametry dostępnych produktów.

“Dakota” czy “Texas”? - rodzaje ekogroszku dostępne w naszym sklepie

W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje ekogroszku o wdzięcznych nazwach “Dakota” i “Texas”. Jakie mają parametry i czym się charakteryzują? Ekogroszek “Dakota” to gatunek powstały z węgla kamiennego. Spośród innych na rynku wyróżnia się bezpieczeństwem oraz wysokim procesem spalania. Charakterystyczna dla tego gatunku jest niewielka ilość popiołu oraz wysokie parametry jakościowe. Kaloryczność produktu “Dakota” wynosi 24 MJ, a zawartość siarki osiąga maksymalnie 0,4%. Ważną kwestią jest też bardzo dobre uziarnienie tego ekogroszku, które mieści się w przedziale od 5 do 25 mm.

Ciepło spalania groszku “Dakota” wynosi od 25 do 27 MJ na kilogram, a więc także jest to bardzo dobry parametr. Wilgoć z kolei utrzymuje się na poziomie maksymalnie wynoszącym 12 procent, a zawartość popiołu to maksymalnie 10 procent. Ekogroszek “Dakota” pakujemy w 20-kilogramowe worki, które pozwalają na łatwy transport oraz przechowywanie opału. Dzięki parametrom, ekogroszek “Dakota” spala się równomiernie, bez spieków, a dodatkowo nie brudzi mocno komory spalania. Ekogroszek “Texas” to kolejny produkt w naszym asortymencie. Jest to paliwo wytwarzane z węgla kamiennego, cechujące się bezpieczeństwem i niemal zupełnie nie szkodliwym wpływie na środowisko. Węgiel “Texas” w naszym sklepie pakowany jest w worki o pojemności 25 kilogramów. Spalanie tego ekogroszku zachodzi równomiernie i bez spieków, a jego uziarnienie mieści się w przedziale od 5 do 25 mm.

Dzięki temu, ekogroszek sprawdza się zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Niewielka ilość popiołu powoduje, że piec nie wymaga częstego czyszczenia. Ekogroszek “Texas” posiada wartość opałową na poziomie 26-28 MJ/kg, a jego ciepło spalania wynosi 27-30 MJ/kg. Również zawartość wilgoci jest w tym przypadku na bardzo dobrym poziomie, ponieważ maksymalnie wynosi 12,0%. Także Warto także wspomnieć o jego niskiej zawartości popiołu (8%) oraz siarki (0,5%).

Nasz ekogroszek

dakota

texas

Który z nich jest lepszy?

Jak na wszystko można byłoby rzec “to zależy”. Zarówno jeden, jak i drugi ekogroszek, dostępny w naszym sklepie posiada bardzo dobre parametry. Ze względu na większą moc opałową ekogroszek “Texas” będzie korzystniejszym wyborem dla przedsiębiorstw. Natomiast “Dakota” wcale od niego nie odbiega w znaczącym stopniu. Zarówno jedna i druga opcja sprawdzi się w każdych okolicznościach.

Czy ekogroszek jest eko?

Ekogroszek przede wszystkim podczas spalania emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych od tradycyjnego węgla. Jest więc bardziej przyjazny dla środowiska niż inne paliwa. Warto tutaj wspomnieć, o tym jak ekogroszek powstaje. Do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie wyselekcjonowane partie węgla, które charakteryzują się niewielką wilgotnością oraz ilością substancji niepalnych. Dodatkowo ekogroszek posiada niską zawartość siarki oraz popiołu, dzięki czemu wykazuje się wysoką wartością opałową. Oznacza to nic innego, jak to, że mniejsza ilość opału wystarczy do ogrzania budynku. Skutkiem ubocznym tego jest wytwarzanie odpowiednio mniejszych ilości zanieczyszczeń i stąd też bierze się przeświadczenie, że ekogroszek jest bardziej eko. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy ekogroszek jest ekologiczny. Zdarzają się producenci, którzy proponują klientom ekogroszek w atrakcyjniejszej cenie, ale za to o bardzo niskiej jakości, która nie gwarantuje występowania cech, charakterystycznych dla tego opału. Warto więc kupować ekogroszek ze sprawdzonego źródła, które zapewnia wysokie parametry jakościowe. Bardzo ważne jest też potwierdzenie jakości tego opału przez certyfikat ekologiczny.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Ekogroszek ma przyznawane różne klasy ze względu na kaloryczność czy wielkość ziarna. Mniejsze kawałki są znacznie mniej kaloryczne niż te grube o wymiarze 13-25 mm. Najlepsza jakość ekogroszku to zazwyczaj mieszanka 20 procent małych ziaren oraz 80 procent grubych. W standardowej jakości ekogroszku wartość opałowa powinna wynosić około 24 MJ/kg. Warto także zerknąć na zawartość siarki, popiołu oraz wilgotność - te parametry powinny być jak najmniejsze. Oprócz atrybutów ekogroszku, warto również spojrzeć na to, w jaki sposób jest on pakowany i dostarczany. Lepiej nie inwestować w ekogroszek przechowywany luzem, gdyż zazwyczaj ulega on zawilgoceniu i skruszeniu. Jeżeli zdecydujemy się na mniejsze worki, będzie nam je łatwiej przechowywać oraz transportować. Na rynku możemy spotkać się z workami PCV z mikrowentylacją, a także ekogroszekiem pakowanym w worki jutowe. Te ostatnie są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ paliwo zachowuje się tak jak luz, a nie wilgotnieje. Warto mieć na uwadze, że mniejsze worki są zazwyczaj nieco droższe. W ofercie różnych sklepów znajdziemy też często tzw. big-bagi, czyli worki o wadze 1 tony.

Jaki piec trzeba posiadać?

Aby korzystać z ekogroszku należy być zaopatrzonym w piec z podajnikiem tłokowym, ślimakowym bądź kocioł retortowy. Wielką korzyścią z używania takich pieców jest to, że działają bezobsługowo. Ich cechą jest bezdymność, a także wydzielanie dwutlenku węgla w niewielkiej ilości, co czyni je znacznie korzystniejszą wersją dla środowiska od tradycyjnych pieców. Dodatkowo ich duża 80-90 procentowa sprawność pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji energii cieplnej. Kotły na ekogroszek są dobrą inwestycją, która charakteryzuje się łatwością utrzymania, a także wyjątkową wygodą.

A co z ceną ekogroszku?

Ekogroszek nie jest najtańszą opcją opałową. Pod względem ceny lepiej wypada drewno, natomiast piece, które do niego odpowiadają, nie funkcjonują bezobsługowo, a przez to nie są tak wygodne w użytkowaniu. Ekogroszek gwarantuje ogromny komfort, szczególnie jeśli nie posiada się ogromnej wiedzy. Nie brudzi tak bardzo, jak pozostałe paliwa i nie wpływa szkodliwie na środowisko w tak dużym stopniu. Średnie ceny ekogroszku wahają się od 700 zł do ponad tysiąca złotych za tonę opału.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password