Polski ekogroszek workowany - dlaczego warto?

W czasach wszechobecnego smogu niezbędne jest poszukiwanie odnawialnych źródeł energii. Jednym z przykładów zielonej energii jest ekogroszek. Przez wielu, uważany jest za przyszłość dla ekologicznego ogrzewania polskich domów. Przyjrzyjmy się bliżej - dlaczego warto kupować polski ekogroszek workowany?

1. Nie jest objęty ustawą antysmogową

Oznacza to, że polskim ekogroszkiem można opalać domy, nawet po wejściu w życie ustawy antysmogowej. Nic się w tej sprawie nie zmienia - ekogroszek był, jest i będzie legalnym materiałem opałowym. Polski ekogroszek stosuje się w piecach niskoemisyjnych. Jego spalanie wiąże się z wytworzeniem stosunkowo niewielkich ilości tlenku węgla i siarki. Ogrzewanie na ekogroszek nie przyczynia się, więc do powstawania zanieczyszczeń powietrza... a raczej przyczynia się w mniejszym stopniu.

Spalanie ekogroszku jest mniej szkodliwe dla środowiska niż innych paliw. Powstaje mniej dymu, emisja tlenku węgla, dioksyn, furanów i węglowodorów aromatycznych jest niższa, niż w przypadku węgla kamiennego lub brunatnego. W ten sposób, ekogroszek wpisuje się w ekologiczny trend i może być traktowany jako paliwo przyszłości.

2.Wysoka jakość

Polski ekogroszek workowany produkuje się z węgla o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych (tj. popiół, kamień). Dobra jakość węgla sprawia, że podczas spalania powstaje dużo ciepła, a w spalinach jest stosunkowo niewiele szkodliwych substancji. Wysoka jakość ma też odzwierciedlenie w w ilości popiołu w popielniku. Jeżeli ekogroszek jest wysokiej jakości - to zostanie go bardzo mało. Tak prosty test, można wykonać w każdym domu ogrzewanym ekogroszkiem. Przed zamówieniem dużego zapasu opału - warto sprawdzić w ten sposób jego jakość.

3. Łatwe w użyciu

Ekogroszek można stosować w piecach wyposażonych automatyczne podajniki paliwa. Nadają się do tego wyłącznie ziarna o wielkości od 5 do 25 mm. Nie ma potrzeby ciągłego kontrolowania ilości materiału na opał. Wystarczy raz na kilka dni (zależy to od wielkości zbiornika i ustawionych temperatur) dosypać polskiego ekogroszku workowanego do dyspensera. Nie ma potrzeby, by uzupełniać ilość opału w ciągu dnia, tak jak ma to miejsce przy innych rodzajach opału. 

4. Atrakcyjna cena

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest tanie. Wprawdzie na pierwszy rzut oka, ekogroszek jest droższy od innych gatunków węgla. Warto jednak bardziej zagłębić się w tą tematykę. Polski ekogorszek charakteryzuje się wysoką jakością, więc sprawność jego spalania jest wyższa. Jest to równoznaczne, że trzeba użyć dużo mniej materiału opałowego, aby uzyskać taki sam efekt cieplny. Można kupić tanio tonę kamieni, ale po co? Nie ogrzeje nam domu. Lepiej te same pieniądze wydać, na coś o wyższej kaloryczności. Oznacza to, że najważniejsza jest nie cena produktu - a jego wartość. Z tego powodu, nie można porównywać cen ekogroszku i tradycyjnego węgla. Zawsze trzeba przeliczyć ich cenę na ich wydajność cieplną. Dopiero takie kwoty można porównywać ze sobą, tak by uzyskać wiarygodną odpowiedź na pytanie, co warto kupić. Dla leniwych, możemy podpowiedzieć - polski ekogroszek workowany.

5. Wygoda

Ekogroszek można kupować na dwa sposoby - luzem lub workowany. Worki są najczęściej 25 kg, rzadziej 10, 15 i 20 kg. Worki te są perforowane, aby zapewnić ekogroszkowi właściwe warunki przechowywania. Ten sprzedawany luzem, najczęściej zbryla się lub skrusza. Oba te procesy, obniżają jakość ekogroszku. Z tego powodu lepiej wybierać, ten workowany. Łatwo się go przenosi, składuje a potem wrzuca do pieca. Osoby, które mają mniej siły mogą wybierać opał w mniejszych workach. Korzystanie z gotowych paczek jest dużo bardziej wygodne niż machanie łopatą, tak jak ma to miejsce w przypadku węgla. Warto też zauważyć, że spakowany ekogroszek nie brudzi. Jest to bardzo ważne dla osób, które trzymają go w piwnicy. Nie ma potrzeby żadnego specjalnego przygotowywania pomieszczenia pod składowanie opału.

Do ogrzewania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m kwadratowych, potrzeba 2,5-3,5 t polskiego ekogroszku workowanego na rok. Jest to 100 do 140 worków ekogroszku! Pakowany jest on na palety, które łatwo przenosić wózkami widłowymi.

Za najmniejszą ilość, jaką można zamówić uznaje się 1 tonę ekogroszku. W praktyce, z wieloma producentami i sprzedawcami można negocjować. Przed zakupem, warto jednak upewnić się, po czyjej stronie leży poniesienie kosztu dowozu opału. Zazwyczaj, bierze go na siebie sprzedawca. Jeżeli jest inaczej, to należy dowóz wliczyć również do kosztów ogrzewania domu.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password