Ogrzewanie gazowe czy węglowe - które jest lepsze?

Budując dom i zmieniając ogrzewanie, zadajemy sobie pytanie, jakie ogrzewanie będzie dla nas najlepsze. Przeważnie zastanawiamy się nad ogrzewaniem gazowym lub węglowym. Decydując się na jeden z tych sposobów, bierzemy pod uwagę koszty ogrzewania, skuteczność, wygodę, trwałość oraz bezpieczeństwo. Badania donoszą, że większość rodzin decyduje się na ogrzewanie węglem w indywidualnych paleniskach. Warto też wziąć pod uwagę, że przez to spada emisja CO2.

Ogrzewanie węglowe

Osoby wybierające ogrzewanie węglowe są zadowolone z mało skomplikowanego systemu ogrzewania oraz niskich kosztów. Spośród wszystkich kotłów grzewczych, kotły na węgiel są najtańsze. Największą wadą tego systemu są zanieczyszczenia powietrza.

Ogrzewanie węglowe nadaje się do każdego rodzaju budynku. Zdarza się, że wykonanie instalacji innego typu w niektórych budynkach mogłoby być niemożliwe. Producenci pieców gazowych dążą do ich usprawnienia i odchodzą od pieców, gdzie trzeba cały czas dokładać opał. Na rynku znajdują się kotły, które bez naszej ingerencji pracują przez kilka dni. Czujniki utrzymują stałą temperaturę, a my możemy cieszyć się upragnionym wyjazdem. Wybierając tego typu ogrzewanie w sezonie grzewczym, mamy również zapewnioną ciepłą wodę użytkową.

Na rynku dominują dwa rodzaje kotłów:

Zapasowe – tanie w eksploatacji, z mniejszą sprawnością. Ich podstawowym paliwem jest węgiel (orzech), drewno kawałkowe oraz miał.

 • - górnego spalania – rozpalamy za pomocą rozpałki i dokładamy odpowiednią ilość węgla. Musimy wziąć pod uwagę częste wizyty w kotłowni oraz większą szkodliwość dla środowiska. Węgiel rozpalany od dołu wytwarza większą ilość sadzy, a żar znajdujący się poniżej uchodzi w stronę komina. Powoduje to większe spalanie paliwa.
 • - dolnego spalania – możemy zasypać dużą ilość węgla, co daje nam mniej wizyt w kotłowni. Ogień rozpalany jest od góry, jak i również sadza również ulega unoszeniu.

Automatyczne – do zasobnika paliwa wsypuje się ekogroszek. Cieszą się dużą sprawnością oraz dobrą temperaturą wody. Przy załadowanym paliwie kotły mogą pracować nawet kilka dni bez konieczności dokładania.

Kupując węgiel, zwracajmy uwagę na jego kaloryczność. Najlepszy węgiel może mieć nawet dwa razy lepszą wartość od najgorszego. Parametr ten decyduje, ile węgla zużywamy w ciągu roku.

Zalety ogrzewania węglem:

 • - łatwo dostępny opał,
 • - najtańszy sposób ogrzewania domu,
 • - niskie koszty inwestycji i naprawy.

węgiel orzech kansas

Wady ogrzewania węglem:

 1. częste dokładanie paliwa do pieca,
 2. usuwanie popiołu po spaleniu,
 3. szkodliwe dla środowiska,
 4. potrzebne jest dodatkowe miejsce na składowanie opału.

Ogrzewanie gazowe

Tego typu ogrzewanie daje nam gwarancję samoobsługi. Wystarczy jedynie coroczny serwis kotła gazowego. Proces pobierania i spalania paliwa odbywa się automatycznie. Kotły gazowe dają nam wygodę, natomiast podwyższają koszty ogrzewania. Odpowiednio dopasowana moc do ogrzewanych pomieszczeń pozwoli nam zmniejszyć koszty.

Decydując się na zakup pieca gazowego, musimy wziąć pod uwagę sposób ogrzania ciepłej wody. Najnowsze piece wyposażone są w programator, dzięki któremu podgrzanie ciepłej wody załączy się w określonym przez nas czasie.

Wyróżniamy dwie możliwości podłączenia gazu: do sieci gazowej zewnętrznej lub skorzystanie z gazu płynnego, przechowywanego w zbiorniku na działce. Gaz jest doprowadzany do domu poprzez przyłącze i instalację gazową wewnętrzną, biegnącą do kotła gazowego. Ciepło z kotła wędruje do ogrzewania centralnego, które jest odprowadzane po całym domu.

Rodzaje kotłów gazowych

Obecne kotły gazowe, które pojawiają się na rynku, mają wyższe ceny. Rodzaj kotła, jaki wybierzemy, ma ogromne znaczenie na wpływ wydajności ogrzewania. Wiążą się z tym koszty ogrzania budynku. Inwestycja w droższe kotły zwraca się w ciągu kilku lat.

Obecnie wyróżniamy trzy typy kotłów:

 1. Pulsacyjny – jest najnowocześniejszym i najdroższym rodzajem pieca. Spalanie w nim odbywa się poprzez system pulsacyjny. Zamiast zwykłego palnika posiada komorę spalania, do której doprowadzona jest mieszanka gazowo-powietrzna. Impulsy ciepła są stopniowo przesuwane, co pozwala na skuteczny odbiór ciepła. Para wodna w spalonych gazach jest skraplana i zamieniana w ciecz. Komora i nagrzewnica zanurzone są w cieczy, która odbiera ciepło do nagrzewnicy rurowej.
 2. Kondensacyjny – odzyskuje ciepło ze spalin gazowych. Zjawisko to polega na wykropleniu się wody zawartej w spalinach. Uzyskujemy dzięki temu dodatkową ilość ciepła, które jest wykorzystywane. Koszty ogrzewania zostają w ten sposób obniżone.
 3. Tradycyjny – najtańszy rodzaj kotła. Komora przy tego typu kotłach może być zamknięta lub otwarta. Komora otwarta bierze powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Komora zamknięta pobiera powietrze z zewnątrz budynku za pomocą rury. Montując tego typu kotły, nie ma potrzeby posiadania komina w tym pomieszczeniu.

Zalety ogrzewania gazowego:

 • - oszczędność miejsca w domu do montażu kotła – wystarczy niewielka powierzchnia z dobrą izolacją,
 • - czystość – nie wytwarza pyłów jak w przypadku węgla czy drewna. Nie jest potrzebne miejsce na składowanie opału,
 • - bezobsługowość – daje nam komfort użytkowania. Instalacja nie wymaga aktywności domowników.

Wady ogrzewania gazowego:

 • - wyższe koszty inwestycji – projekt przyłącza oraz konieczność budowy kotłowni,
 • - ograniczony dostęp gazu – warunki techniczne nie zawsze pozwalają na taki montaż z uwagi na zbyt dużą odległość od dystrybutora,
 • - formalności przyłączenia do sieci gazowej – konieczny jest wniosek o określenie warunków przyłączenia oraz zawarcie umowy z gazownią.

Czynniki wpływające na koszty ogrzewania domu:

 1. wielkość budynku,
 2. rodzaj ocieplania budynku,
 3. moc kotła.

Budownictwo starego typu wymaga większej ilości ciepła niż nowe. Zapotrzebowanie na energię cieplną można zmniejszyć nawet w starym domu. Dobrze ocieplone drzwi, okna i budynek z zewnątrz zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Podsumowanie

Ogrzewanie węglowe jest tańszym sposobem dostarczania ciepła w domu. Dzięki szybko rozwijającej się technice, kotły w dzisiejszych czasach są wygodniejsze w obsłudze niż kilka lat temu. Szybki zwrot z inwestycji to główna zaleta ogrzewania węglowego.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password