O czym musisz pamiętać przy przeglądzie i konserwacji instalacji grzewczej?

Jesień to najlepszy czas do wykonania przeglądu naszej instalacji grzewczej. Lada chwila będzie musiała oddać się ośmiomiesięcznej pracy na rzecz ogrzewania domu. Konserwacja i sprawdzenie systemu pozwoli zmniejszyć ryzyko awarii. Odpowiednia kontrola umożliwi większą sprawność urządzenia grzewczego oraz mniejsze zużycie paliwa. Wykonując przegląd instalacji w naszym domu, warto zwrócić uwagę na kilka głównych elementów.

Pamiętajmy, aby przed czyszczeniem kotła, ostudzić go!

Sprawdzenie kotłowni

Przed przystąpieniem do czyszczenia kotłów, ważne jest sprawdzenie wentylacji pomieszczenia, w którym znajduje się piec. Najczęściej jest to tzw. kotłownia. Pomieszczenie ma zapewnić odpowiednie warunki do pracy pieca, dlatego też kluczowe jest, by nie był do niego utrudniony przepływ powietrza. Zła wentylacja miejsca może doprowadzić do zaczadzenia mieszkańców.

Kotły na paliwa stałe – ekogroszek

Najpopularniejsze kotły zasilane są paliwem stałym. Gdy dostosujemy odpowiednie paliwo do rodzaju kotła, charakteryzują się one wtedy tańszą eksploatacją. Każdy producent określa rodzaj paliwa. Tańszy zamiennik powoduje obniżenie sprawności urządzenia. Wybierając kocioł, musimy podjąć decyzję, jak często będziemy dokładać do niego paliwo. Wystarczy do naszych oczekiwań dobrać wielkość komory zapasowej.

Wyróżniamy kilka rodzajów kotłów w zależności od rodzaju paliwa: ekogroszek przy spalaniu dolnym, słoma i miał węglowy przy spalaniu górnym lub wyłącznie drewno w obu tych wariantach.

Czyszczenie tego rodzaju kotłów powinno być wykonane częściej niż w przypadku kotłów olejowych czy gazowych. Sadza osiada bezpośrednio na ścianach kotła. Może to powodować obniżenie pracy nawet o 20 procent. Czyszczenie wykonujemy sami zgodnie z zaleceniami producenta. Do konserwacji takiego kotła powinniśmy zamówić fachowca. Częstość czyszczenia zależy od rodzaju paliwa. Kotły na drewno lub węgiel czyścimy raz na kilka tygodni. W przypadku paliwa w postaci miału lub drobnego koksu – raz w tygodniu. Dzięki otworom w piecu i wyprofilowaniu skrobaczką bez problemu poradzimy sobie z tym sami. Po kilku latach użytkowania kotły oczyszczamy z zewnątrz.

ekogroszek do kotłów

Kotły gazowe

Dzięki kotłom gazowym mamy możliwość ogrzania zarówno domu, jak i wody użytkowej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na moc - za duża sprawi większe zużycie gazu. Co za tym idzie? Większe rachunki.

Przy kotłach gazowych dwufunkcyjnych przepływowych temperatura ciepłej wody zależy od mocy grzewczej kotła. Odkręcenie wody jednocześnie w dwóch miejscach powoduje mniejszą temperaturę wody. Kotły tego rodzaju są stosunkowo tańsze od pozostałych.

Kotły gazowe jednofunkcyjne skonstruowane są tak, że ich wydajność zależy od pojemności zbiornika. Przy dodatkowym podłączeniu mogą ogrzewać wodę użytkową, a w przyszłości dodatkowa instalacja pozwoli na podłączenie do kotła np. kominka.

Najlepszym rozwiązaniem są kotły gazowe kompaktowe, ponieważ składają się z jednej części i są dostępne w wersji wiszącej, jak i stojącej. Swobodnie możemy dopasować je do pomieszczenia. Wydajność zależy od pojemności i mocy kotła. Urządzenia ogrzewają pomieszczenie, jak i wodę użytkową, natomiast przy małych kotłach nie zaleca się ogrzewania wody. Rozbudowa kotła w przyszłości jest niemożliwa.

Przegląd kotła gazowego powinien być wykonany przez serwisanta. Nie powinniśmy tego wykonywać na własną rękę. Jest to skomplikowane urządzenie, składające się z niewielkich elementów idealnie do siebie pasujących. Czyszczenie powinno się opierać na części spalinowej kotła, palnikach, filtrach wody, gazu i wymienniku ciepła. Warto również pamiętać, aby przy demontażu podzespołów kotła wymienić uszczelki. Zapewni nam to większe bezpieczeństwo w trakcie używania instalacji. Serwisant sprawdzi nam również pompę obiegową i ciśnienie w poduszce gazowej części kompensacyjnej. Kiedy wystąpią niedobory ciśnienia, należy je uzupełnić.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy kocioł gazowy wymaga okresowej kontroli dla naszego bezpieczeństwa!

Zagrożenia wynikające z braku przeglądu kotłów gazowych

Brak lub nieprawidłowa kontrola prowadzi nawet do utleniania się gazu, powstania trujących osadów oraz toksyn. Stanowi to zagrożenie dla naszego życia, jak i również pracy kotła. Zaczynają wzrastać rachunki za ogrzewanie oraz zanieczyszczenie środowiska. Większa wilgotność w pomieszczeniach, która towarzyszy instalacjom, doprowadza do rdzy. Skutkuje to poważnymi awariami ogrzewania.

Kotły olejowe

Kotły olejowe dają możliwość ogrzania pomieszczenia, jak i wody użytkowej. Jedyny minus tych kotłów to większe koszty eksploatacji. Paliwem stosowanym do tego rodzaju kotłów jest olej opałowy lekki z niską zawartością siarki. Kotły olejowe jednofazowe ogrzewają tylko wodę, natomiast kotły dwufazowe ogrzewają pomieszczenie i wodę. Dokładając większą gotówkę na kotły olejowe, mamy możliwość sterowania nimi za pomocą sms. Wracając do domu po dłuższej nieobecności, będziemy mogli cieszyć się komfortem.

Spalanie oleju opałowego w kotłach wiąże się z powstawaniem sadzy wewnątrz pieca. Wpływa to na obniżenie efektywności kotła. Coroczny przegląd powinien być skupiony przede wszystkim na szczelności przewodów olejowych, czystości filtrów oraz ustawieniu urządzeń: regulacyjnych, sterowania i elektrycznych. Jedyny element kotła może wymagać częstszych przeglądów – jest to palnik. Przy każdej dostawie paliwa powinien być dokładnie sprawdzony.

Regulacja palnika potrzebna jest do dostosowania go do specyfikacji zakupionego palnika. Dzięki temu uzyskamy oczekiwaną efektywność spalania. Najbardziej narażony na zanieczyszczenia jest wymiennik ciepła. Osad pojawia się, kiedy następuje wymiana ciepła pomiędzy spalinami i ogrzewaną wodą. Możemy osad czyścić sami, gdyż jest on widoczny gołym okiem. Na rynku są dostępne specjalne preparaty do tego przeznaczone.

Pamiętajmy, że na niekorzyść kotłów olejowych działają również zmieniające się parametry oleju opałowego, które wiążą się ze zmianą dostawcy!

Korzyści z okresowych przeglądów kotłów:

  1. większa sprawność urządzenia,
  2. mniejsze zużycie paliwa = mniejsze rachunki za gaz czy olej,
  3. systematyczna kontrola mniej kosztuje, możliwość zwiększenia gwarancji przy regularnych kontrolach, większe bezpieczeństwo działania, dłuższa żywotność instalacji, ochrona środowiska dzięki mniejszej ilości spalania paliwa.

Ważne!

Zapis w ustawie o Prawie Budowlanym art. 62 pkt 1 a) i b) zobowiązuje nas do wykonania co najmniej raz w roku czynności serwisowych. Sprawdzają one stan techniczny elementów instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i działania występujące podczas użytkowania.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password