Montaż pieca na ekogroszek - o czym należy pamiętać?

Decydując się na zakup konkretnego kotła, pojawia się pytanie, co z jego montażem? Komu możemy powierzyć takie zadanie oraz jaki będzie koszt usługi? Montaż pieca na ekogroszek, a także czynności z nim związane uzależnione są od instalacji. Nowe lub zmodernizowane instalacje wymagają obecności fachowców. Cena montażu kotła zależy od aparatury i rodzaju pieca na ekogroszek. Nowoczesne kotły na ekogroszek oraz odpowiednie ich ustawienie dają możliwość automatycznego ogrzewania.

Kto może zamontować kocioł na ekogroszek?

Kocioł na paliwo stałe jest urządzeniem prostym w obsłudze, jak i w montażu. Współczesne piece na ekogroszek, również te o niższej cenie, posiadają już wbudowany sterownik, wentylator oraz pompę obiegową. Dlatego będzie nam potrzebny wyłącznie instalator. Osoba montująca tego typu piece musi posiadać uprawnienia minimum elektryczne. Dlaczego? Ponieważ w tego typu kotłach mamy do czynienie z elektryką, co wymusza na instalatorze posiadanie właściwej wiedzy w tym zakresie. Większość producentów kotłów wymaga pierwszego uruchomienia oraz podbicia gwarancji. Sami nie będziemy mogli tego wykonać. Przeszkolenie z obsługi urządzenia powinno odbyć się u producenta, w szczególności przy kotłach nowszego typu. Sama wiedza instalatora nie wystarczy. Aby dokładnie opanować wybrany model kotła, nasz fachowiec powinien poszerzyć swoją wiedzę u producenta.

Gdzie ustawić kocioł na ekogroszek?

Decyzję o miejscu na kotłownię powinniśmy podjąć już podczas projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ kotłownia zostanie wtedy zaprojektowana pod kątem wymogów i rodzaju kotła. Takie prace warto zaplanować starannie również podczas wymiany kotła na nowy lub zmiany rodzaju kotła. Na samym początku najważniejsze jest, aby piec znajdował się w oddzielnym pomieszczeniu. Tego typu kotły mają duże gabaryty. Także podajniki i zasobniki są większych rozmiarów. Do właściwego funkcjonowania pieca niezbędny jest zasobnik z ciepłą wodą oraz dodatkowe miejsce na naczynie zbiorcze. Warto wygospodarować dodatkowe miejsce na składowanie ekogroszku. Zadaniem fachowca będzie sprawdzenie, czy wygospodarowane przez nas pomieszczenie spełnia wszystkie wymogi. Przede wszystkim czy pomieszczenie ma odpowiednią wielkość, a dostęp do obsługi i konserwacji kotła nie będzie utrudniony.

Należy pamiętać, że kotły na ekogroszek z zasobnikiem mają wymiary około 1,5 metra szerokości i około 1 metra głębokości. Odległość, jaką należy przyszykować między tylną ścianą kotła a ścianą w kotłowni, to 60 cm i 60 cm po obu stronach kotła. Szerokość z przodu pieca powinna wynosić minimum 1 metr.

Cztery etapy montażu pieca:

  1. Podłączenie do instalacji grzewczej oraz przewodu dymowego.
  2. Montaż naczynia zbiorczego (powinien znajdować się w najwyższym punkcie instalacji).
  3. Podłączenie sterownika oraz pozostałych części kotła.
  4. Płukanie kotła, napełnienie i odpowietrzenie całej instalacji.

Ważne wskazówki!

  1. Umieszczenie pieca w piwnicy. Wiele takich pomieszczeń, w starszych budynkach, podczas intensywnych opadów zostaje podmokła. Dlatego też przed podjęciem takiej decyzji w pomieszczeniu musi być sprawdzony stan izolacji przeciwwilgociowej.
  2. Sprawdzenie stanu podgrzewacza wody. Zdarza się, że starsze zbiorniki mają mniej sprawną izolację oraz zawór bezpieczeństwa. Warto zakupić nowy model oraz izolację termiczną do rur, aby uniknąć awarii.

Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek?

Cena usługi montażu pieca na ekogroszek uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim taki piec jest bardzo ciężkim urządzeniem, dlatego też wniesienie go do kotłowni wymaga pracy nawet około 3 osób. Kolejny czynnik brany pod uwagę to zakres prac. Podłączenie kotła do instalacji oraz zabezpieczeń to koszt od 1000 złotych. Wykonanie tych czynności plus wykonanie nowego układu grzewczego to cena nawet do 2500 złotych. Zakres prac związanych z montażem kotła może zająć maksymalnie dwa dni. Taka inwestycja pomoże uniknąć nieszczelność i problemów z instalacją. Pamiętaj, że prawidłowo wykonana praca zaowocuje oszczędnością czasu oraz niezawodnością instalacji na długie lata.

Jak zgłosić awarię kotła?

Pytanie o zgłoszenie awarii należy zadać producentowi kotła podczas jego zakupu. Czasami takie informacje można znaleźć w warunkach gwarancyjnych. Niektóre firmy umożliwiają zgłoszenie awarii pod numerem infolinii, który znajduje się na stronie internetowej producenta. Ze względu na popularność nadzoru technicznego możliwa jest indywidualna opieka serwisu. Co to oznacza? Sami możemy dokonać wyboru opiekuna naszego kotła. Dzięki temu będziemy mieć szybki i łatwy kontakt z serwisem oraz stałą opiekę nad naszym sprzętem.

Komu i gdzie zgłaszać awarię?

Już na etapie zakupu lub uruchomienia kotła warto spytać o procedurę zgłaszania awarii. Zwykle ta informacja podana jest również w warunkach gwarancyjnych. Poza tym adresy firm serwisowych znajdują się najczęściej na stronie internetowej producenta. Wiele firm zapewnia również możliwość dokonywania zgłoszenia awarii pod numerem infolinii.

Ze względu na rosnącą popularność systemów zdalnego nadzoru coraz częściej jest możliwa bezpośrednia opieka wybranego przez nas serwisu nad instalacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu fachowiec może monitorować całą instalację przez odczyt parametrów jej pracy i w razie wystąpienia usterki szybko zareagować.

Podsumowanie

Montaż pieca na ekogroszek to kosztowna inwestycja na długie lata. Należy pamiętać, że podjęta decyzja musi być dokładnie przemyślana, ponieważ będzie dostarczać ciepło jak i podgrzewać wodę użytkową w naszym domu. Co się z tym wiąże? Komfort i zadowolenie domowników. Koszty montażu szybko się zwrócą, dzięki temu zaoszczędzony budżet będzie można przeznaczyć na kolejne wyznaczone cele. Planując montaż pieca i odpowiednią dla niego kotłownię, uwzględnić trzeba rzeczywiste potrzeby cieplne budynku. Aby wybrać odpowiedni dla naszego pieca ekogroszek zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami.

Polecany produkt do kotłów - ekogroszek Dakota

ekogroszek do kotłów

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password