Kotły z podajnikiem - charakterystyka i zastosowania

Głównymi czynnikami mającymi aktualnie wpływ na wybór kotła odpowiedzialnego nie tylko za ogrzewanie budynku, ale i produkcję ciepłej wody użytkowej są przede wszystkim automatyczność i ekologia. Jakie kotły spełniają oba te warunki? Odpowiedź jest prosta — są to kotły z podajnikiem, proste w obsłudze oraz emitujące o wiele mniej szkodliwych substancji niż kotły konwencjonalne wydają się być rozwiązaniem wręcz idealnym.

Kotły z podajnikiem — podstawowe informacje

Choć mogłoby się niektórym wydawać, że kotły z podajnikiem paliwa są wyłącznie wyrazem lenistwa użytkownika, okazuje się, że nic bardziej mylnego. Kotły z podajnikiem to bowiem przejaw praktyczności — wystarczy zauważyć, że w prostych piecach, które aktualnie wychodzą już z użytku jeden załadunek paliwa starcza jedynie na kilka godzin palenia, co w dzisiejszych zabieganych czasach zupełnie nie zdaje egzaminu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kotłów z podajnikiem, które w sposób ciągły podają ekogroszek, węgiel czy też pellet do pieca. Dzięki zaawansowanym systemom i odpowiednio zaprojektowanym rozwiązaniom kotły spalają jedynie minimalną ilość paliwa potrzebną do zapewniania określonej temperatury, a obsługa samego kotła sprowadza się jedynie do napełniania kosza zasypowego i okresowego usunięcia popiołu.

kocioł z podajnikiemZasada działania kotłów z podajnikiem

Najczęściej wybieranych aktualnie rozwiązaniem są kotły retorowe i to właśnie na ich przykładzie wyjaśnimy zasadę działania kotłów z podajnikiem. Zacznijmy więc od początku, a więc od podajnika napędzanego silnikiem elektrycznym, który odpowiada za transport paliwa do paleniska. Materiał opałowy, który dostarczany jest do paleniska, w tym przypadku od dołu, spycha popiół, który został tam po poprzednim spaleniu. Ważną kwestią pozostaje doprowadzanie powietrza do paleniska — odpowiadają za to wentylatory, także napędzane prądem elektrycznym.

Jeżeli chodzi o prędkość i ilość podawania paliwa oraz intensywność nadmuchu to za wszystko odpowiada mikroprocesor, który współpracuje z czujnikami temperatury znajdującymi się w pomieszczeniu (chodzi tutaj o sterowniki umieszczone wewnątrz budynku).

Ważna rada: Przy wyborze kotła z podajnikiem zwracajmy uwagę na dostęp do zasobnika — powinien się on znajdować na odpowiedniej wysokości, tak aby manipulowanie workiem z opałem nie stanowiło większego problemu.

Zalety kotłów z podajnikiem

Mówiąc o kotłach z podajnikiem, warto powiedzieć, o co najmniej kilku ich zaletach. Korzyści wynikających z podjęcia decyzji o zakupie tego rodzaju pieca jest bowiem naprawdę sporo, do tych najważniejszych zalicza się:

• Możliwość utrzymania określonej temperatury

Nowoczesne kotły z podajnikiem wyposażone są w sterowniki umożliwiające automatyczne dopasowanie temperatury do aktualnych potrzeb grzewczych, jakie sami sobie ustalimy. Każdy, kto miał do czynienia z piecem konwencjonalnym, wie jak trudno utrzymać w ogrzewanych pomieszczeniach stałą temperaturę, w przypadku kotłów z podajnikiem problem ten praktycznie nie istnieje.

 Oszczędność pieniędzy

Z pozoru mogłoby się wydawać, że kotły z podajnikiem to rozwiązanie droższe od konwencjonalnego, z perspektywy czasu okazuje się jednak, że inwestycja szybko się spłaca, a wszystko to dzięki systemom gwarantującym minimalne zużycie opału (piec zużyje go tylko tyle, ile konieczne jest do ogrzania pomieszczeń zgodnie z oczekiwaną przez nas temperatura). Nowoczesne sterowniki pozwalają na dowolną regulację temperatury, a także na monitorowanie pracy kotła i kontrolowanie jego wydajności.

• Oszczędność czasu

Aktualnie dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w pojemniki, które po zasypaniu pozwalają nawet na kilkudniową pracę kotła bez konieczności dosypywania materiału opałowego. Kocioł z podajnikiem to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub po prostu nie lubią stałego doglądania pieca i kontrolowania czy ilość opału jest wystarczająca.

• Oszczędność miejsca

W tym przypadku mówimy głównie o kotłach z podajnikiem na ekogroszek i pellet. Oba te materiały opałowe sprzedawane są w workach, co sprawia, że możemy je kupować z mniejszej ilości oraz uzupełniać, wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Znika więc konieczność magazynowania opału, który zajmuje sporo miejsca.

• Technologia przyjazna środowisku

Nowoczesne kotły z podajnikiem są także korzystniejsze dla środowiska — emitują znacznie mniej zanieczyszczeń i spełniają wszystkie niezbędne normy. Jeżeli wiec zależy nam na czystym powietrzu w naszym otoczeniu, warto zastanowić się właśnie nad nowoczesnym kotłem z podajnikiem.

Zastosowanie kotłów z podajnikiem

Jeżeli chodzi o zastosowanie kotłów z podajnikiem, to trzeba powiedzieć przede wszystkim o tym, że jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne. Kotły z podajnikiem doskonale sprawdzają się bowiem nie tylko w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej i tych o przeznaczeniu przemysłowym. Kocioł z podajnikiem będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie wydajnego, ale jednocześnie ekologicznego rozwiązania.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password