Kotły z podajnikiem – charakterystyka i zastosowania

Głównymi czynnikami mającymi aktualnie wpływ na wybór kotła odpowiedzialnego nie tylko za ogrzewanie budynku, ale i produkcję ciepłej wody użytkowej są przede wszystkim automatyczność i ekologia. Jakie kotły spełniają oba te warunki? Odpowiedź jest prosta — są to kotły z podajnikiem, proste w obsłudze oraz emitujące o wiele mniej szkodliwych substancji niż kotły konwencjonalne wydają się być rozwiązaniem wręcz idealnym.

Kotły z podajnikiem — podstawowe informacje

Choć mogłoby się niektórym wydawać, że kotły z podajnikiem paliwa są wyłącznie wyrazem lenistwa użytkownika, okazuje się, że nic bardziej mylnego. Kotły z podajnikiem to bowiem przejaw praktyczności — wystarczy zauważyć, że w prostych piecach, które aktualnie wychodzą już z użytku jeden załadunek paliwa starcza jedynie na kilka godzin palenia, co w dzisiejszych zabieganych czasach zupełnie nie zdaje egzaminu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kotłów z podajnikiem, które w sposób ciągły podają ekogroszek, węgiel czy też pellet do pieca. Dzięki zaawansowanym systemom i odpowiednio zaprojektowanym rozwiązaniom kotły spalają jedynie minimalną ilość paliwa potrzebną do zapewniania określonej temperatury, a obsługa samego kotła sprowadza się jedynie do napełniania kosza zasypowego i okresowego usunięcia popiołu.

kocioł z podajnikiemZasada działania kotłów z podajnikiem

Najczęściej wybieranych aktualnie rozwiązaniem są kotły retorowe i to właśnie na ich przykładzie wyjaśnimy zasadę działania kotłów z podajnikiem. Zacznijmy więc od początku, a więc od podajnika napędzanego silnikiem elektrycznym, który odpowiada za transport paliwa do paleniska. Materiał opałowy, który dostarczany jest do paleniska, w tym przypadku od dołu, spycha popiół, który został tam po poprzednim spaleniu. Ważną kwestią pozostaje doprowadzanie powietrza do paleniska — odpowiadają za to wentylatory, także napędzane prądem elektrycznym.

Jeżeli chodzi o prędkość i ilość podawania paliwa oraz intensywność nadmuchu to za wszystko odpowiada mikroprocesor, który współpracuje z czujnikami temperatury znajdującymi się w pomieszczeniu (chodzi tutaj o sterowniki umieszczone wewnątrz budynku).

Ważna rada: Przy wyborze kotła z podajnikiem zwracajmy uwagę na dostęp do zasobnika — powinien się on znajdować na odpowiedniej wysokości, tak aby manipulowanie workiem z opałem nie stanowiło większego problemu.

Zalety kotłów z podajnikiem

Mówiąc o kotłach z podajnikiem, warto powiedzieć, o co najmniej kilku ich zaletach. Korzyści wynikających z podjęcia decyzji o zakupie tego rodzaju pieca jest bowiem naprawdę sporo, do tych najważniejszych zalicza się:

Możliwość utrzymania określonej temperatury

Nowoczesne kotły z podajnikiem wyposażone są w sterowniki umożliwiające automatyczne dopasowanie temperatury do aktualnych potrzeb grzewczych, jakie sami sobie ustalimy. Każdy, kto miał do czynienia z piecem konwencjonalnym, wie jak trudno utrzymać w ogrzewanych pomieszczeniach stałą temperaturę, w przypadku kotłów z podajnikiem problem ten praktycznie nie istnieje.

Oszczędność pieniędzy

Z pozoru mogłoby się wydawać, że kotły z podajnikiem to rozwiązanie droższe od konwencjonalnego, z perspektywy czasu okazuje się jednak, że inwestycja szybko się spłaca, a wszystko to dzięki systemom gwarantującym minimalne zużycie opału (piec zużyje go tylko tyle, ile konieczne jest do ogrzania pomieszczeń zgodnie z oczekiwaną przez nas temperatura). Nowoczesne sterowniki pozwalają na dowolną regulację temperatury, a także na monitorowanie pracy kotła i kontrolowanie jego wydajności.

Oszczędność czasu

Aktualnie dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w pojemniki, które po zasypaniu pozwalają nawet na kilkudniową pracę kotła bez konieczności dosypywania materiału opałowego. Kocioł z podajnikiem to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub po prostu nie lubią stałego doglądania pieca i kontrolowania czy ilość opału jest wystarczająca.

Oszczędność miejsca

W tym przypadku mówimy głównie o kotłach z podajnikiem na ekogroszek i pellet. Oba te materiały opałowe sprzedawane są w workach, co sprawia, że możemy je kupować z mniejszej ilości oraz uzupełniać, wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba. Znika więc konieczność magazynowania opału, który zajmuje sporo miejsca.

Technologia przyjazna środowisku

Nowoczesne kotły z podajnikiem są także korzystniejsze dla środowiska — emitują znacznie mniej zanieczyszczeń i spełniają wszystkie niezbędne normy. Jeżeli wiec zależy nam na czystym powietrzu w naszym otoczeniu, warto zastanowić się właśnie nad nowoczesnym kotłem z podajnikiem.

Zastosowanie kotłów z podajnikiem

Jeżeli chodzi o zastosowanie kotłów z podajnikiem, to trzeba powiedzieć przede wszystkim o tym, że jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne. Kotły z podajnikiem doskonale sprawdzają się bowiem nie tylko w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej i tych o przeznaczeniu przemysłowym. Kocioł z podajnikiem będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie wydajnego, ale jednocześnie ekologicznego rozwiązania.

,