Jaki wybrać węgiel - kostka czy orzech?

Gdy nadchodzą chłodne pory roku jednym z największych wydatków w budżecie wielu rodzin jest zakup opału. W Polsce w bardzo wielu domach wciąż pali się węglem. Podczas zakupu węgla, szczególnie jeżeli węgiel kupuje się już na całą zimę, warto być ostrożnym i dobrze przemyśleć kilka aspektów. Mowa tutaj na przykład o ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru węgla orzecha lub węgla kostki.

Gdy nadchodzą chłodne pory roku jednym z największych wydatków w budżecie wielu rodzin jest zakup opału. W Polsce w bardzo wielu domach wciąż pali się węglem. Podczas zakupu węgla, szczególnie jeżeli węgiel kupuje się już na całą zimę, warto być ostrożnym i dobrze przemyśleć kilka aspektów. Mowa tutaj na przykład o ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru węgla orzecha lub węgla kostki.

Zakup węgla na zimę

Sporo osób o zakupie węgla myśli wtedy, gdy do zimy jeszcze sporo czasu. Węgiel latem kosztuje mniej niż zimą, a zatem zakupy o tej porze roku z pewnością będą bardziej ekonomiczne. Jesienią ceny idą sporo w górę, a poza tym łatwiej można się naciąć na oszustów. Dlatego właśnie warto co nieco wiedzieć na temat węgla, by z większą świadomością dokonywać tego naprawdę drogiego zakupu. Dobrze jest znać różnice na przykład w kaloryczności pomiędzy węglem orzechem a węglem kostką, wiedzieć czym się charakteryzują poszczególne rodzaje węgla, oraz w jakich rodzajach pieca można nimi palić. Poza tym dobrze jest kupować węgiel od polskich producentów z polskich kopalni. Na przykład sporo tańszy węgiel z Rosji to węgiel nieoczyszczony, w którym znajduje się dużo kamieni. Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, że palenie takim opałem jest dużo mniej ekonomiczne, pozostawia więcej brudu i śmieci, co dostarcza sporo dodatkowej pracy osobie obsługującej piec.

Czym charakteryzuje się węgiel orzech?

Węgiel orzech to tak zwany węgiel gruby, jest to drugi pod względem wielkości bryłek węgiel (największe ziarna ma węgiel kostka, natomiast od orzecha mniejsze ziarna ma kolejno groszek, miał oraz muł). Ten węgiel charakteryzuje się dobrą kalorycznością, która jest jednak niższa od węgla kostki. Jeżeli jednak spojrzeć na stosunek jakości węgla do jego ceny, najwięcej źródeł podaje, że właśnie jest on najlepszy w przypadku węgla orzecha. Jednym słowem kupując węgiel orzech otrzymuje się naprawdę bardzo dobrej jakości paliwo, które będzie świetne do palenia podczas umiarkowanej zimy, oraz jesienią i na przełomie zimy i wiosny. Węgiel orzech pali się dużymi i jasnymi płomieniami, spala się trochę szybciej niż węgiel kostka bo gabaryty baryłek są mniejsze). Z powodzeniem nadaje się do palenia w różnych rodzajach piecy z różnymi komorami spalania, co czyni go węglem najbardziej uniwersalnym. A uniwersalność jest zawsze w cenie, szczególnie jeżeli jest się właścicielem wolnostojącego domu dopiero od niedawna, a zatem dopiero nabywa się wiedzę dotyczącą palenia. Paląc orzechem z pewnością nie będzie się miało wielu problemów zarówno z samym rozpaleniem ognia, jak też jego podtrzymanie. Oczywiście od czasu do czasu można do pieca podrzucić też węgiel kostkę, który pali się wolniej, a zatem nie trzeba będzie co chwilę wychodzić do kotłowni. Poza tym węgiel orzech tak bardzo nie brudzi samego pieca i komory spalania, jak też przewodów kominowych. Wszystko to przekłada się na mniej pracy w utrzymaniu czystości.

węgiel orzech kansas

Zalety węgla orzecha

Reasumując, węgiel orzech ma kilka bardzo ważnych zalet: - nie brudzi bardzo komory spalania, - jego cząsteczki nie osadzają się tak bardzo w przewodach kominowych, - można go kupować na worki, - nadaje się do palenia w większości pieców, - ma dobrą kaloryczność, odpowiednią do ogrzewania domów, - zapewnia dużo ciepła nawet w stosunkowo bardzo zimne dni, - zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny, - pochodzi z Polski, a zatem to paliwo dobre dla patriotów.

Węgiel orzech versus węgiel kostka

Tak jak wspomniano wcześniej, wśród tak zwanych węgli grubych, największe parametry ma węgiel kostka. To zatem węgiel idealnie nadający się do podtrzymywania ognia w piecu. Spory kawał węgla można wyrzucić do komory spalania na przykład tuż przed pójściem spać, a ogień będzie spokojnie tlił się jeszcze przez kilka godzin w komorze. Jednak też jest to węgiel droższy niż węgiel orzech, dlatego dla wielu osób lepszym wyborem jest jednak zakup orzecha. Generalnie w Polsce częściej kupuje się orzech, łatwiej jest bowiem operować tym węgla w przypadku małych pieców o niedużych komorach spalania.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password