Jaki węgiel wybrać do pieca kaflowego?

Sposób ogrzewania domu to jeden z bardziej istotnych problemów, przed którymi stajemy każdej zimy. Choć obecnie w modzie jest ogrzewanie podłogowe czy też nowoczesne, elektryczne piecyki, a także inne źródła energii, niektórzy z nas mieszkają w domach, gdzie wciąż znajdują się tradycyjne piece kaflowe. W takim wypadku rodzi się naturalne pytanie, jaki węgiel wybrać do pieca kaflowego.https://ewegiel24.pl/

Czym kierować się przy wyborze węgla do pieca kaflowego?

Pierwszym kryterium, które przyjdzie wielu osobom do głowy, jest zapewne cena. Nie da się ukryć, że jest to jeden z istotniejszych czynników dla wielu z nas. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie. Chodzi tutaj o kaloryczność, wygodę użytkowania oraz o to, jak często będzie trzeba dorzucać opału do pieca. Większość z nas chciałaby przez możliwie krótki czas zaprzątać sobie głowę dorzucaniem węgla do pieca, oczekujemy, aby w domu było zwyczajnie ciepło przez dłuższy okres.

Czy palenie brykietem w piecu kaflowym jest dobrym pomysłem?

Palenie brykietem w piecu kaflowym ma grupki zwolenników, głównie wśród starszych pokoleń. Ciężko jednak obiektywnie polecić to rozwiązanie. Brykiet ma specyficzny skład, przez który może powstawać dużo smoły. Jeżeli w dodatku producent zaoszczędził w procesie produkcji, to możemy spodziewać się, że brykiet będzie się rozsypywał i wypadał poza ruszt, a tego wolelibyśmy raczej uniknąć. W przeszłości brykiet na ogół był lepszej jakości i miał nieco inny skład, więc sprawdzał się jako opał lepiej niż w dzisiejszych czasach.

Jaki węgiel do pieca kaflowego będzie odpowiedni?

Konstrukcja pieców kaflowych sprawia, że najlepiej palić w nich węglem, np. typu orzech. Jeżeli w domu nie jest jeszcze bardzo zimno, węgiel brunatny również sprawdzi się całkiem nieźle. Te rodzaje węgla można też w umiejętny sposób mieszać ze sobą lub stosować zamiennie. Sprawdzi się również drewno, musi być jednak ono suche i twarde. Wtedy nie uzyskamy wiele dymu i popiołu, a pomieszczenia świetnie się nagrzeją. To, który rodzaj opału ostatecznie sprawdzi się najlepiej, zależy w dużej mierze od tego, jaki konkretnie piec posiadamy, z jaką komorą oraz jakie ma on inne cechy. Ogólnie możemy jednak powiedzieć, że zwykły węgiel lub suche i twarde drewno powinny zdać egzamin w większości przypadków.

Polecany produkt - węgiel orzech Kansas

węgiel

Czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w piecu kaflowym można palić również ekogroszkiem. Niektórzy uważają, że u nich sprawdza się to rozwiązanie dobrze. Ekogroszek nie jest jednak stworzony typowo do spalania w piecu kaflowym, nie będzie również raczej tak wydajny, jak zwykły węgiel w wielu przypadkach. Dlatego z pewnością są pewniejsze opcje na opał, jeśli mamy w domu zwykły piec kaflowy. Ekogroszek warto natomiast stosować w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Ma on jednak korzystną cenę i coraz lepszą jakość, więc odpowiadając na pytanie, możemy uznać, że ekogroszkiem palić można, wszystko zależy od tego, jakie mamy preferencje i oferty w naszej okolicy na ten opał.

Polecany produkt - ekogroszek Dakota

ekogroszek do kotłów

Czym z całą pewnością palić w piecu nie należy?

Każdego roku w mediach słyszane są liczne apele władz samorządowych, strażaków, policjantów, strażników miejskich oraz innych podmiotów o to, aby palić w piecach tylko materiałami do tego przeznaczonymi. Niektórzy nieświadomi obywatele wrzucają do pieca śmieci, plastik, gumowe przedmioty i inne rzeczy, które mają pod ręką. Absolutnie nie należy tego robić, stwarza to bowiem duże zagrożenie. Ponadto, w procesie spalania uwalniają się liczne szkodliwe substancje, w tym rakotwórcze, oraz wydziela się dużo dymu. Efekt jest taki, że w rejonie naszego miejsca zamieszkania będzie bardzo zła jakość powietrza i ciężko będzie oddychać. Spalając w piecu nieodpowiednie przedmioty, ryzykujemy też konsekwencjami prawnymi, może na nas bowiem zostać nałożony mandat karny.

Gdzie zaopatrywać się w węgiel?

Warto zaopatrzyć się w pewną ilość opału na zapas, zazwyczaj uzyskamy wtedy korzystniejszą cenę. Jeżeli dysponujemy dużą ilością miejsca na podwórku lub w przybudówce, nie wahajmy się wziąć trochę więcej węgla za jednym razem. Możemy szukać u hurtowników czy też w specjalnych składnicach. W dobie internetu można zamówić także ekogroszek online. Dzięki temu być może uda nam się zaoszczędzić, choć pamiętajmy o tym, o czym była mowa na samym początku artykułu: cena nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy warto kupić opał. Czasem warto zainwestować w nieco droższy produkt, który będzie równocześnie znacznie lepszy pod względem jakościowym i w dłuższej perspektywie czasu to rozwiązanie nam się opłaci.

Podsumowanie

Piece kaflowe z pewnością lata świetności mają już za sobą, dlatego być może warto zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania domu czy mieszkania w przyszłości na bardziej ekologiczny, ale też wygodny. Brudzenie się węglem i dorzucanie go do pieca do przyjemnych czynności raczej nie należy. Jeśli jednak aktualnie jedyne co nam pozostaje, to używanie pieca kaflowego, wybierzmy do niego odpowiedni opał. Świetnie sprawdza się klasyczny węgiel, powinien jednak być on wysokiej jakości. Można też palić drewnem, jeśli jest suche i twarde. Różne są opinie na temat ekogroszku, wiele zależy od naszych preferencji. Stanowczo natomiast odradzamy palenie w piecu kaflowym brykietem, a także śmieciami, gumowymi, foliowymi czy plastikowymi przedmiotami. Postępując w taki sposób, narazimy się na mandat oraz będziemy zanieczyszczać środowisko, czego absolutnie robić nie należy, w trosce o zdrowie swoje, jak i mieszkańców naszego osiedla. Wybierajmy sprawdzonych dostawców, a jeżeli jesteśmy pewni danej partii opału, to zakupmy jego większą ilość na zapas, z pewnością się to opłaci.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password