Jaki węgiel do kotła wybrać?

Kotły czy też piece tradycyjne to kosztowna i długoletnia inwestycja. Wydając na nie nasze oszczędności, chcemy, aby działały jak najlepiej. Dlatego też warto zadbać o ich paliwo. Dzięki temu nasz dom będzie tryskał ciepłem w mroźne dni. Do prawidłowego działania kotła potrzebny jest dobry opał. Pamiętajmy, że nie do każdego pieca można stosować każdy rodzaj paliwa. Inne przystosowanie do opału mają kotły z podajnikiem, a inne piece tradycyjne.

Kotły z podajnikiem

Kotły z podajnikiem są nowoczesnym mechanizmem wysokiej jakości Tego typu kotły to kosztowna inwestycja, która cieszy się niesamowitą wygodą dla użytkowników. Większa inwestycja szybko się zwraca, a obawy o częste awarie zmechanizowanych kotłów to mit. Piece z podajnikiem to wielka wygoda dla ich posiadaczy. Wystarczy załadować podajnik węglem, a resztę pracy wykona sam piec. Sterownik w kotle podajnikowym ładuje paliwo oraz powietrze, w proporcjach jakie zostały przez nas ustawione na samym początku. W najprostszych sterownikach ustawiamy tempo podawania paliwa, a także siłę nadmuchu, tak aby spalanie przebiegało poprawnie. Ustawienia wystarczy dokonać raz na cały okres grzewczy.

Jaki rodzaj węgla wybrać do kotłów z podajnikiem?

  • Ekogroszek

Ekogroszek produkowany jest z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego oraz brunatnego. Oczywiście rodzaj węgla do wyprodukowania ekogroszku jest ściśle określony. Węgiel powinien zawierać niska ilość siarki oraz popiołu i kamienia. Dobry ekogroszek wyróżnia się wysoką ilością ciepła produkowaną podczas jego spalania oraz niewielką ilością popiołu w popielniku. Węgiel, który zostaje poddany do produkcji ekogroszku, musi charakteryzować się niską spiekalnością. Dlaczego? Podczas spalania nie tworzy się spiek koksowy, czyli wielka bryła koksu, która wolniej się spala. Zastosowanie ekogroszku w kotłach z podajnikiem wiąże się z jeszcze jednym wymogiem. Opał ten musi mieć odpowiednie uziarnienie. Wielkość wynosi od 5 mm do 25 mm. Dlatego ekogroszek zostaje przesiany przez sito, opłukany z miału i poddany suszeniu.

ekogroszek do kotłów

  • Groszko-miał

Groszko-miał produkowany jest z miału i groszku. Zawartość miału powoduje powolne spalanie się opału w piecu. Groszko-miał zawiera części lotne, dzięki którym łatwo się odpala. Groszek natomiast w nim zawarty korzystnie wpływa na jakość palenia i zmniejsza uszkodzenia pieca.

  • Ekomiał

Ekomiał powstaje przy produkcji ekogroszku, dokładniej z węgla kruszonego. Do tej pory to najwyższej jakości miał. W końcowym etapie zostaje on przesiany i pozbawiony zanieczyszczeń. Idealnie sprawdza się w kotłach z podajnikiem.

  • Miał węglowy

Miał węglowy jest jednym z najtańszych opałów na rynku. Zastosowanie jego może być samoistne lub z dodatkiem innego paliwa. Wszystko zależy od wysokiej kaloryczności miału. Bez względu na to, czy palimy samym miałem, czy też traktujemy go jako domieszkę do innego paliwa, koszty ogrzewania są mniejsze. Dzięki mniejszej ilości wydzielanych gazów cieplarnianych miał węglowy jest ekologiczny.

miał węglowy

Węgiel do kotłów z podajnikiem - podsumowanie

Ekogroszek to najtańsze i najbardziej ekologiczne paliwo dla kotłów. Każde z tych paliw to idealne rozwiązanie dla Twojego kotła. Pomoc w wyborze odpowiedniego dla Ciebie opału uzyskasz na stronie internetowej ewegiel24.pl.

Piece tradycyjne

Piec tradycyjny bez automatyki to najprostszy w obsłudze mechanizm. Dzięki temu nie sprawia żadnych problemów. W co jest wyposażony piec tradycyjny? Tylko termometr. Nie posiada żadnych innych urządzeń, które monitorują pracę kotła. Chcąc zwiększyć temperaturę na piecu, wystarczy dołożyć paliwa i zapewnić cug. Zasys powietrza otrzymamy, uchylając drzwiczki pieca.

Piec tradycyjny z zestawem nadmuchowym nie potrzebuje naszej pomocy tak, jak w przypadku pieców bez nadmuchu. Piece te mają zamontowane sterowniki elektroniczne, które utrzymują stałą temperaturę. Taką, jaką chcemy. Nie musimy martwić się o szybki wzrost temperatury bez naszej wiedzy. Sterownik, zamontowany w kotle, steruje pracą wentylatora, dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody oraz reguluje ilość powietrza, jaka zostaje dostarczana. Dzięki temu nie musimy martwić się o zagotowanie wody.

Jaki rodzaj węgla wybrać do pieców tradycyjnych?

  • Miał węglowy

Miał węglowy to węgiel o niższej kaloryczności. Jest jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu. Dodatkowo sprzedawany jest w niskiej cenie, co zachęca do jego kupna wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Powstaje z sortymentów węgla i stanowi około 90% urobku. Wytwarza dużą ilość ciepła, a niewielką ilość popiołu. Dobrą jakość, niską cenę i szybką dostawę zapewniamy w naszym sklepie internetowym ewegiel24.pl/produkty.

miał węglowy

  • Węgiel orzech

Od lat w piecach kaflowych głównym paliwem jest węgiel. Najlepszy węgiel do tego typu pieców to węgiel kamienny typu orzech. Daje dużo ciepła w minusowe temperatury. Ze względu na swoją większą granulację (20 mm-40 mm) zalicza się do węgli grubych. Dzięki swoim właściwościom pali się długim i silnie świecącym płomieniem. Niska zawartość siarki pozwala na idealnie spalanie i nieosadzanie się sadzy w kominie. Węgiel orzech nie produkuje zanieczyszczeń, co czyni go ekologicznym. Dokładnych informacji na temat węgla typu orzech można uzyskać w linku poniżej.

wegiel orzech

Wegiel do pieców tradycyjnych – podsumowanie

Miał węglowy, jak i węgiel typu orzech to świetne rozwiązania dla pieców tradycyjnych. Obydwa opały można połączyć, co da większą moc ciepła w bardzo zimne dni.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password