Jaki powinien być dobry miał węglowy?

Miał węglowy jest jednym z najtańszych paliw. Na jego zakup decydują się głównie osoby, które poszukują taniego materiału opałowego. Głównym czynnikiem determinującym do zakupu jest zwykle niska cena. Należy jednak pamiętać, aby na pierwszym miejscu postawić jakość opału. Czym charakteryzuje się dobry miał węglowy? Wszystko opisano poniżej.

Miał węglowy – węgiel, czy odpad?

Wiele osób uważa, że miał węglowy jest po prostu odpadem. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z prawem odpadem jest jedynie muł węglowy. Miał węglowy jest zaś rodzajem węgla, który może być legalnie używany do ogrzewania domu. Żadna ustawa antysmogowa nie zabrania wykorzystywania tego paliwa.
Miał jest o wiele tańszy od węgla, ponieważ nie jest on poddawany tak intensywnej przeróbce. W jego składzie znajduje się większa ilość wody, siarki, a także popiołu. Z tego względu podczas spalania emitowana jest do otoczenia większa ilość siarki oraz popiołu. Pomimo tego miał węglowy nie narusza przepisów antysmogowych, czy też innych dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Grubsze węgle poddawane są dokładniejszej obróbce, ale to właśnie z tego powodu są one droższe. O niepoprawnym spalaniu mowa wtedy, kiedy z komina emitowana jest ogromna ilość smoły. Czasami nie dotyczy to jakości stosowanego paliwa, a techniki spalania.

miał węglowy

Parametry miału węglowego

Kupując miał węglowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. Wielu handlarzy oszukuje swoich klientów. Sprzedają oni miał najgorszej jakości w nieadekwatnej cenie. Wbrew pozorom nie jest to rzadkość, a częsta praktyka. Miał często posiada niepalne dodatki, czyli np. piasek, czy też drobno zmielony gruz. Są to składniki, których nie można zauważyć gołym okiem. Im wyższa kaloryczność, tym mniejsza ilość popiołu. W przypadku miału węglowego o kaloryczności około 25 MJ/kg zawartość popiołu powinna wynosić mniej więcej 10%. Jeśli kaloryczność jest mniejsza (np. 20 MJ/kg), to zawartość popiołu może oscylować nawet na poziomie 30%.

Dobry miał można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Granulacja ma tutaj bardzo duże znaczenia. Przede wszystkim opał ten nie ma formy idealnie zmielonego proszku. Wyraźnie można zauważyć tam grubsze ziarna o rozmiarze około 5-20 mm. Nieuczciwi producenci opału odseparowują takie frakcje, a następnie sprzedają je pod postacią ekogroszku. Nie trzeba dodawać, że działa to na naszą niekorzyść. Z uwagi na to, że większość osób wykorzystujących miał węglowy wie, jak powinien on wyglądać, producenci sięgają po inne metody oszustwa. Nierzadko spotkamy się więc z opałem, który został zalany wodą. Oczywiście miał węglowy musi być lekko wilgotny, jednak należy zachować tutaj zdrowy rozsądek. Zwilżenie opału jest konieczne np. podczas transportu. Istnieje jednak ogromna różnica pomiędzy zwilżeniem, a umyślnym nasączeniem paliwa wodą. Miał węglowy znakomicie chłonie wodę. Opał wystarczy chwycić w dłoń. Powinien on przypominać zwilżoną glebę. Nie może zostawiać on plam wody. W ekstremalnych sytuacjach z opału po prostu cieknie woda.

Dlaczego tak ważna jest wilgotność miału? Przede wszystkim dlatego, że szczodrze zmoczony opał waży więcej. Płacimy więc za paliwo oraz wodę, co jest kompletnie bez sensu. Jeśli zapłacilibyśmy wyłącznie za „czysty” miał, to koszt byłby znacznie niższy. Ponadto mokry miał kiepsko się pali. Bardzo często występują problemy z rozpaleniem pieca. Nierzadko wygasa on podczas palenia, przez co wszystko musimy zaczynać od nowa. Znacząco pogarsza to komfort użytkowania. Każdy, kto miał styczność z przemoczonym opałem, ten doskonale wie, że nie jest on wart nawet połowy swojej ceny.

Czym jest ekomiał?

Aktualnie na rynku dużą popularnością cieszy się ekomiał. Jest to paliwo o podwyższonej kaloryczności, które gwarantuje wyższe spalanie, a tym samym wyższą wydajność. Im większa kaloryczność opału, tym mniejsze ilości potrzebujemy do ogrzania domu. Należy również zaznaczyć, że ekomiał posiada w swoim składzie mniejszą ilość popiołu. Jest on więc „czystszy” i bardziej przyjazny środowisku. Dużym plusem jest gwarancja jego jakości. Normy, jakie musi spełniać ekomiał są o wiele bardziej rygorystyczne. Z tego względu ciężej jest spotkać sprzedawców, którzy kombinują z jakością tego paliwa. Podstawowym minusem tego rozwiązania jest zdecydowanie cena. Ekomiał jest o wiele droższy, niż standardowy opał. Warto również wiedzieć, że na pierwszy rzut oka nie przypomina on miału. Swoją forma bardziej nawiązuje do ekogroszka. Często zakup ten po prostu się nie opłaca, szczególnie jeśli się sięgamy po miał po to, aby obniżyć koszty ogrzewania. Decydując się na ekomiał oszczędność nie będzie zbyt wysoka. Za tonę miału zapłacimy około 400 zł, a za tonę ekomiału mniej więcej 700 zł. Cena retopalu to średnio 750 zł. Każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie.

Warto wiedzieć, że miał średniej jakości może przynieść wymierne oszczędności. Jego spalanie jest całkiem zadowalające. Należy jednak pamiętać o tym, że najważniejsze jest znalezienie sprzedawcy godnego zaufania. Po pierwsze musi on być certyfikowanym dostawcą, który regularnie przechodzi przez kontrolę. Dzięki nim można mieć pewność, że opał spełnia minimalne standardy. Ponadto warto samodzielnie sprawdzić jakość paliwa przed dokonaniem zakupu. Z oczywistych względów nie każdy się na to zna, jednak takie parametry, jak np. wilgotność, czy ziarnistość sprawdzimy bez problemu. Oczywiście należy zasięgnąć opinii wcześniejszych klientów. W sieci z pewnością znajdziemy informacje na temat najpopularniejszych dostawców funkcjonujących w danej miejscowości.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password