Jaki ekogroszek wybrać i kupić?

Budując dom, wymieniając kocioł na nowy, zastanawiamy się jaki opał będzie najlepszy, aby ogrzać nasz dom oraz wodę użytkową. Najpopularniejszym i najbardziej oszczędnym stał się ekogroszek. Opał ten nazywamy paliwem stałym, które produkowane jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek w głównej mierze przeznaczony jest do produkcji ciepła w piecach retortowych. Dzięki swoim wymiarom możemy stosować go w automatycznych dozownikach kotła.

O zakupie opału na zimę myślimy cały rok. Nie tylko przed zbliżającym się sezonem grzewczym, ale również tuż po jego zakończeniu. Podejmując decyzję o inwestycji w ekogroszek, pojawia się jeszcze jedna wątpliwość. Jaki ekogroszek wybrać? Aby cieszyć się ciepłem przez całą zimę, warto zasięgnąć informacji na temat opału, który będzie nam towarzyszył przez całą zimę.

Wartość opałowa ekogroszku

Po podjęciu stanowczej decyzji o ekogroszku musimy zwrócić uwagę przy zakupie na jego wartość opałową. Aby być zadowolonym z zakupu, powinniśmy zainwestować w ekogroszek o wartości opałowej 28-29 MJ/kg oraz spiekalności RI<10. Dlaczego? Im niższa kaloryczność paliwa, tym większe zapotrzebowanie na jego zapasy. Jeżeli zdecydujemy się na ekogroszek o niższej wartości, będziemy cieszyć się korzystną ceną, a przede wszystkim brakiem spieków na palniku.

Należy pamiętać, że wartość opałowa ekogroszku to najważniejszy parametr przy jego zakupie. Jednostka, w jakiej jest podawana to megadżule na kilogramy (MJ/kg). Wartość ta zależy od tego, czy został on wyprodukowany z węgla kamiennego, czy też brunatnego. Pochodzący od węgla kamiennego może zawierać wartość opałową 20-25MJ/kg, a od brunatnego 17-19 MJ/kg. Ekogroszek pochodzący od węgli wysokokalorycznych będzie zawierał 25-30 MJ/kg. Ten ostatni cieszy się największą popularnością. Podczas zakupu paliwa należy być czujnym i nie mylić wartości opałowej z ciepłem spalania, które również jest podawane w widocznym miejscu na produkcie.

Czym jest ciepło spalania?

Ciepło palenia to ilość energii, która ulega wyzwoleniu w trakcie spalania konkretnej substancji. Dla przykładu: produktem spalania jest woda, wówczas ciepłem spalania będzie ciepło kondensacji pary wodnej. Jednak warto zwrócić uwagę, gdy bierzemy pod uwagę wartość opałową ekogroszku, myślimy również o takiej samej ilości energii. Wartość opałowa zawsze dobierana jest zgodnie z zaleceniami producenta.

Ekogroszek workowany czy luzem?

Decydując się na zakup ekogroszku luzem, musimy pamiętać o odpowiednim pomieszczeniu do jego składowania. Takim pomieszczeniem może być nasza kotłownia, w której znajduje się kocioł, natomiast musi być w niej sporo przestrzeni do zgromadzenia zapasu na cały sezon. Głównym wymogiem, jakie musi spełniać pomieszczenie to wylewka. Dzięki niej ekogroszek nie ulegnie zawilgoceniu, a jego wartość nie zmniejszy się. Częstą zaletą, która przeważa przy zakupie opału luzem, jest jego cena. Koszt ekogroszku jest niższy, ale czy jest on lepszy? Często taki opał jest sprowadzany, a nie nasz Polski, gdzie o tym nie wiemy. Zdarza się też, że dostajemy mniej kaloryczny, niż faktycznie chcieliśmy. Główną wadą ekogroszku luzem jest kłopotliwość w jego transporcie. Mając osobne pomieszczenie do składowania paliwa, ciężko będzie nam przenosić opał, aby załadować kocioł.

Zakup ekogroszku workowanego jest bezpieczniejszy i wygodniejszy. Dlaczego? Opakowanie zawiera wszystkie informacje o tym, co znajduje się w środku. Kupując ekogroszek z napisem 28 MJ/kg, możemy być pewni, że taką wartość zawiera nasz opał. Worki sprzedawane są po 25 kg, co ułatwi nam transport do kotłowni, czy naszego składu opałowego. Zyskamy również na czystości pomieszczenia, ponieważ same worki nie kurzą się. Warto tylko zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest worek zawierający nasz opał. Ponieważ zdarza się, że otrzymany ekogroszek w worku jutowym, który przetrzymywany na powietrzu zachowa się tak samo, jak luzem. Co to oznacza? Podczas deszczu nasz ekogroszek będzie mokry, co spowoduje utratę jego wartości.

Polecany produkt:

ekogroszek do kotłów

Jakie parametry zawiera dobry ekogroszek?

  • Wartość opałowa - 23-28MJ/kg
  • Granulacja (inaczej uziarnienie) – 5-25mm
  • Spiekalność - RI<10 li="">
  • Zawartość popiołu - <10%
  • Zawartość siarki - <1%
  • Wilgotność - <10%

Różnice ekogroszku między sobą

Obecnie na rynku można kupić wiele rodzai ekogroszku. A to dlatego, że stał się on bardzo popularny i z roku na rok rośnie popyt na to paliwo. Podczas jego produkcji stosowany jest węgiel kamienny oraz brunatny, który zawiera niską ilość siarki, wody oraz substancji niepalących. To pierwsza różnica w ekogroszku. Kolejne w sprzedawanym paliwie to np.: granulacja, wartość opałowa oraz poziom wilgotności. Wybierając odpowiedni dla siebie, musimy najpierw zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami oraz planowanym na ten cel budżetem.

Podsumowanie

Cena, kaloryczność i wygodna w transportowaniu to główne wyznaczniki naszego zakupu. Decydując się na ekogroszek workowany, możemy wszystkie te parametry mieć w jednym. Aby pomóc w wyborze odpowiedniego paliwa do Twojego kotła i uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.ewegiel24.pl. Niska cena, dobra jakość, szybki transport i perfekcyjna obsługa to oferta przygotowana właśnie dla Was.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password