Jak wybrać ekogroszek dobrej jakości?

W przypadku węgla wysoka jakość najczęściej idzie w parze z wysoką ceną. Tani węgiel zazwyczaj ma mniejszą kaloryczność, a tym samym dostarcza mniej ciepła, za to wytwarza więcej siarki i popiołu. Cena to tylko jeden z wyznaczników, którymi należy kierować się przy dokonywaniu zakupu. Jak wybrać ekogroszek dobrej jakości?

Podstawowe parametry ekogroszku

Ekogroszek uznawany jest za stosunkowo tanie paliwo opałowe. Przy porównaniu z kosztami, jakie poniesie się w przypadku ogrzewania budynku za pomocą prądu czy gazu, rzeczywiście nie ma co do tego wątpliwości. Sam ekogroszek można jednak podzielić na ten dobrej i złej jakości. Istnieje kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy węgiel.

Przede wszystkim należy upewnić się, że dany węgiel rzeczywiście spełnia normy, które pozwalają na nazwanie go ekogroszkiem:

  • powinien być wyprodukowany z węgla kamiennego albo brunatnego;
  • średnica ziaren powinna wynosić od 5 do 25 mm;
  • ekogroszek można także ocenić po kolorze: powinien być smoliście czarny;
  • duże znaczenie ma także czystość:węgiel powinien być wolny od kamieni oraz przyrostów na powierzchni ziaren.

Ekogroszek a spalanie

Przy wyborze ekogroszku nie bez znaczenia będzie nie tylko barwa i połysk, ale przede wszystkim parametry, których nie da się stwierdzić na pierwszy rzut oka. Niewątpliwie należy upewnić się, że dany ekogroszek jest węglem płomiennym o typie co najmniej 31.2 i wartości opałowej przekraczającej 24 000 kJ/kg. Ponadto istotna jest zawartość popiołu, siarki i wilgotność węgla. Tani ekogroszek emituje dużo większą ilość siarki do atmosfery, a także zostawia po spaleniu więcej popiołu niż opały wyższej jakości.

Warto więc pamiętać, że przy dobrym ekogroszku zawartość siarki powinna wynosić poniżej 1-2%. Wartość popiołu nie może natomiast utrzymywać się powyżej 10% tym bardziej że popiół, który zostanie w kotle, musi zostać odpowiednio zabezpieczony i zutylizowany. Pozostały po spalaniu węgla popiół generuje też więcej pracy dla operatora pieca, gdyż konieczne jest regularne jego opróżnianie.

Kaloryczność ekogroszku

Jeśli nie wie się, jak wybrać ekogroszek wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kaloryczność węgla, czyli wartość ciepła, którą pozwoli wytworzyć spalony kilogram węgla. Nie chodzi jednak o to, by kaloryczność była jak najwyższa, ale by jej proporcja w stosunku do ceny okazała się najkorzystniejsza. Warto też pamiętać, że w cieplejsze miesiące nie trzeba ogrzewać domu maksymalnie kalorycznym opałem, gdyż taka praktyka będzie generować straty. Wysokokaloryczny groszek okaże się jednak idealny podczas najzimniejszych miesięcy, gdyż pozwoli utrzymywać temperaturę w piecu.

Ekogroszek workowany czy luzem?

Czynnikiem wpływającym na cenę węgla jest sposób jego pakowania. Ekogroszek kupowany luzem będzie tańszy, jednak niższa cena i w tym wypadku przekłada się na gorszą jakość. Niejednokrotnie nieuczciwi sprzedawcy mieszają opał z materiałami gorszej jakości czy z miałem węglowym. Ponadto ekogroszek znajdujący się w niesprzyjającym środowisku jest podatny na wilgotnienie i wietrzenie. Tym samym jeszcze bardziej traci na jakości, a to z kolei przekłada się na jego wartość ciepłą. Lepiej więc sięgać po ekogroszek workowany. Przede wszystkim można mieć wtedy pewność, że dostanie się dokładnie tyle czystego ekogroszku, za ile się zapłaci – bez zbędnych dodatków. Ponadto specjalne worki, w których przechowywany jest ekogroszek, pozwalają utrzymać wysoką jakość węgla i skutecznie zabezpieczają go przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak temperatura czy wilgoć. Workowany ekogroszek ma jeszcze jedną zaletę – będzie łatwiej go przechowywać, układając worki jeden na drugim.

Ekogroszek tylko ze sprawdzonego źródła

Aby wybrać ekogroszek wysokiej jakości, najlepiej kupować go ze sprawdzonego źródła. Należy wybierać firmę cieszącą się renomą. Pozwoli to zyskać pewność, że kupuje się produkt, który był przechowywany w odpowiednich warunkach, nie posiada zbędnych dodatków, a ponadto spełnia wszystkie wymagane parametry.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password