Jak ustawić piec na ekogroszek?

Piece na ekogroszek cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również ekonomiczne w użytkowaniu. Istotne jest jednak to, aby urządzenie zostało prawidłowo ustawione. Wszystko po to, aby osiągnąć najwyższy poziom wydajności oraz efektywności pracy. Wiele osób ma jednak problem z tym zadaniem. Właśnie dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Moc nadmuchu pieca na ekogroszek

Ustawienia pieca na ekogroszek pozwalają nam dopasować niemal każdy parametr. Na samym początku warto zdecydować o mocy nadmuchu. To, jak działa dmuchawa bezpośrednio przekłada się na sprawność całego urządzenia. Jeśli jej moc będzie zbyt słaba, to osłabi to proces spalania ekogroszku. Wynika to z faktu, że niska moc to również mała ilość tlenu, który bierze czynny udział w procesie spalania. Jeśli dodatkowo ustawimy niewłaściwy czas podawania opału, to może dojść do sytuacji, gdy przesypywany będzie niedopalony ekogroszek. Oznacza to, że będziemy stratni, gdyż surowiec musi powinien spalać się do samego końca.

Zbyt niska moc nadmuchu często doprowadza do wygaszenia paleniska. Jest to dość kłopotliwe, gdyż może to nastąpić nie tylko na początkowym etapie. Nierzadko bywa tak, że wygaśnie ono dopiero po kilku godzinach. Może więc okazać się, że rano obudzimy się w zimnym domu. Oczywiście zbyt duża moc nadmuchu również jest bez sensu. W takiej sytuacji zużycie opału znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Należy podkreślić, że jest to kompletnie bezsensowne. gdyż znaczna część ciepła jest odprowadzana wprost do komina. Takie marnowanie energii przekłada się na podwyższenie kosztów eksploatacji. Trzeba także wspomnieć, że zbyt wysoka moc może doprowadzić do wytworzenia się spieków, co realnie zagraża urządzeniu. Może to doprowadzić do jego awarii.

Czas podawania opału do pieca

Ważnym parametrem jest także czas podawania opału. Większość pieców jest fabrycznie ustawionych na czas 5 sekund. Jest to optymalny poziom, dzięki czemu łatwiej będzie nam przeprowadzić samodzielną regulację. Czas podawania ekogroszku bezpośrednio przekłada się na efektywność urządzenia. Należy również mieć świadomość, że parametr ten wpływa również na inne parametry m.in. czas przerwy pomiędzy podaniami. Wiadomym jest, że im częściej piec będzie podawał opał, tym większej mocy będzie potrzebować do działania. Generuje to wyższe koszty. Ponadto do spalania będzie potrzeba większa ilości opału, a więc szybciej zużyjemy zgromadzone zapasy.

W przypadku, gdy czas podawania opału będzie zbyt długi może pojawić się problem z osiągnięciem pożądanej temperatury. Wpływa to na moc urządzenia. Jeśli moc jest za niska, to pojawi się trudność z ogrzaniem domu, szczególnie gdy jest on duży.

Czas przerwy między podawaniem opału

Czas przerwy pomiędzy podawaniem ekogroszku zależy od wielu czynników. Nie można powiedzieć, jaka wartość będzie najlepsza, gdyż każda osoba musi dojść do tego eksperymentalnie. Najlepiej każdego dnia ustawić piec na inną wartość, a następnie obserwować wydajność pieca. Dopiero wtedy można wybrać najlepszy czas przerwy pomiędzy kolejnymi podaniami opału. W przypadku, gdy czas podawania ekogroszku wynosi 5 sekund warto spróbować ustawić czas przerwy na poziomie 40 sekund. Istotne jest również moc urządzenia, która w takim przypadku powinna wynosić mniej więcej 50-55%. Oczywiście każdy piec jest inny, a także pracuje w zupełnie innych warunkach. Właśnie dlatego musimy spróbować różnych konfiguracji - dopiero wtedy osiągniemy pożądaną wydajność.

Wiele osób rozpoczyna ustawianie pieca na ekogroszek właśnie od czasu przerwy. Być może w niektórych przypadkach ułatwi to dobór wartości parametrów. Trzeba pamiętać, że zmiana jednej wartości wymaga również modyfikacji pozostałych. Moc nadmuchu, czas podawania opału, a także czas przerwy między opałami to trzy najistotniejsze parametry, które ściśle ze sobą współpracują.

Czas pracy w podtrzymaniu

Czas pracy w podtrzymaniu uzależniony jest od mocy nominalnej urządzenia. Wysoka moc to dłuższy czas pracy w podtrzymaniu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to opcja, która pozwoli zaoszczędzić energię. Warto także wspomnieć, że takie działanie pieca może również doprowadzić do wygaśnięcia paleniska, przez co będziemy musieli ponownie rozpalać urządzenie. 

Istotne jest, aby przed regulacją ustawień sprawdzić, czy:

- przewody kominowe nie są zatkane,

- piec jest właściwie oczyszczony,

- kanały powietrzne oraz termiczne są drożne.

- podajnik ślimakowy jest sprawny,

- ścianki kielicha są wolne od nagarów i innych zanieczyszczeń.

Wszystko wyżej wymienione czynniki wpływają na nasze bezpieczeństwo. Zmniejszają również ryzyko awarii urządzenia.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password