Jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku?

Ekogroszek jest na chwilę obecną jedną z najpopularniejszych form paliw stałych. Spełnia on zalecenia dotyczące niskiej emisji spalin, jest łatwy w przechowywaniu i stosunkowo tani, biorąc pod uwagę inne rodzaje paliw. Mimo to, wielu sprzedawców tego paliwa wciąż próbuje wprowadzić swoich Klientów w błąd, oferując im produkt o słabszych parametrach w cenie ekogroszku o wyższej kaloryczności.

Czym jest kaloryczność ekogroszku?

Tutaj dochodzimy do najważniejszego skądinąd parametru ekogroszku, czyli jego kaloryczności. To właśnie ten parametr jest najbardziej wymierną metodą określenia ilości energii uzyskiwanej ze spalania jednego kilograma produktu. Wyraża się ją w megadżulach na kilogram, czyli - mówiąc prościej - w milionach dżuli energii uzyskanych ze spalenia 1 kilograma opału. O tym, jak ważny jest to parametr, decydują konkretne liczby. Otóż kaloryczność węgla brunatnego to około 10 MJ/kg, podczas gdy kaloryczność (wartość opałowa) wysokiej jakości węgla kamiennego, to już aż 30 MJ/kg. 

Wartość opałowa, czy ciepło spalania?

Ciepło spalania i wartość opałową na pozór dzieli bardzo dużo. Okazuje się jednak, że w przypadku ekogroszku (i innych paliw), wielu sprzedawców celowo "myli" obydwa parametry, sprzedając tym samym węgiel o niższej wartości opałowej w cenie węgla lepszej jakości.

Jak to możliwe? Przez ciepło spalania rozumiemy ilość energii, jaka ulega wyzwoleniu w trakcie spalania 1 kilograma opału, czyli w tym przypadku ekogroszku. Oznacza to również, że do wartości tej energii wlicza się parę wodną jako produkt spalania. Jak łatwo się domyślić, suma obydwu wartości energii będzie wyglądać korzystniej, niż wartość kaloryczności opału uzyskanej ze spalania jednego kilograma. Mówiąc więc o wartości opałowej, nie uwzględniamy energii, która powstaje w procesie kondensacji pary wodnej. 

Jest to o tyle ważne, ponieważ producenci kotłów w ich specyfikacji technicznej zawsze określają zalecaną wartość opałową paliwa. Oczywiście zakup np. zbyt mało kalorycznego węgla nie spowoduje zniszczenia kotła. Może jednak doprowadzić do niepotrzebnych strat i szybkiego wyczerpania się dostępnych zapasów ekogroszku.

Palenie ekogroszkiem w praktyce

W powszechnej świadomości przyjęło się, że im wyższa wartość opałowa ekogroszku, tym lepiej. W praktyce zakup takiego produktu nie zawsze jest uzasadniony. Palenie ekogroszkiem o wyższych parametrach energetycznych jest uzasadnione zwłaszcza podczas niskich temperatur. W takiej sytuacji spala się nam praktycznie cały opał, dzięki czemu minimalizujemy ilość powstających w ten sposób spieków i innych produktów spalania. W przypadku wyższych temperatur otoczenia, palenie takim opałem doprowadzi do marnotrawienia dużych ilości paliwa.

Wybór najtańszego ekogroszku również nie zawsze jest dobrym pomysłem. Owszem, sprawdza się on wtedy, gdy temperatura otoczenia jest stosunkowo wysoka (np. jesienią, bądź wczesną wiosną), ale zupełnie nie nadaje się do palenia zimą. W przeciwnym razie ilość zużytego paliwa będzie rosnąć zbyt szybko, co doprowadzi do wypalenia wszystkich zapasów już w połowie okresu grzewczego.

Jak sprawdzić kaloryczność węgla?

Czy zatem istnieje możliwość empirycznego sprawdzenia kaloryczności węgla? Tak o ile odpowiednie próbki zostaną przesłane do specjalistycznego laboratorium. W zależności od jednostki badawczej cena takiej analizy może być różna. Najczęściej jednak oscyluje w okolicach 300 złotych. W ramach badania uzyskamy dostęp nie tylko do informacji dotyczących kaloryczności ekogroszku, ale też szeregu innych parametrów, z których nie wszystkie muszą nas interesować. 

Przed zakupem opału warto tez zwrócić uwagę na jego certyfikację. Nasze kopalnie zwykle podają kaloryczność ekogroszku w ramach specjalnych certyfikatów. Dobrą praktyką jest dobór węgla również pod kątem jego typu. Do zastosowań domowych sprawdzi się opał typu 31 i 32. Wyższe typy wykorzystuje się przede wszystkim w koksownictwie. Inwestor, który przeanalizuje wszystkie te dane, będzie mógł być spokojny o parametry swojego węgla.

Podsumowanie, czyli czym kierować się przy wyborze ekogroszku?

1. Typem - im wyższy typ, tym dany produkt jest bardziej energetyczny. Niestety, węgiel o wyższym typie produkuje jednocześnie znacznie więcej gazów i smoły.

2. Popiołami i siarką - im jest ich więcej, tym więcej odpadów wygeneruje spalanie jednego kilograma ekogroszku.

3. Wartością opałową - czyli energią uzyskaną z kilograma spalanego paliwa.

4. Zawartością węgla pierwiastkowego - parametr ten co prawda rzadko jest podawany w przypadku ekogroszku, ale jeśli został on umieszczony na opakowaniu, warto również nim się zasugerować.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password