Jak rozpoznać dobry węgiel i ekogroszek?

W Polsce funkcjonuje wiele skupów węgla. Większość sprzedawców bez oporów zachwala swój towar jako najlepszy, jednak nie zawsze przekłada się to na realną jakość. Na pierwszy rzut oka, trudno ocenić wszystkie parametry węgla lub ekogroszku, co znacząco utrudnia świadomy zakup. Po czym rozpoznać dobry opał i jak go wybrać?

Świadectwo jakości węgla

Wystawienie odpowiedniego świadectwa jakości węgla jest obowiązkiem każdego sprzedawcy. Wygląd tego dokumentu może być różny, jednak znaczenie ma przede wszystkim treść, Jego wzór określony jest specjalnym rozporządzeniem, dlatego zawsze zawiera te same parametry. Świadectwo jakości węgla określa przede wszystkim:

 • - zawartość popiołu,
 • - zawartość części lotnych,
 • - wartość opałową,
 • - zdolność spiekania,
 • - wymiar ziarna,
 • - zawartość podziarna,
 • - zawartość nadziarna,
 • - zawartość wilgoci całkowitej.

Dokument ten ma zapewnić klientowi odpowiednią wartość informacyjną. Zapoznanie się ze świadectwem jakości węgla pozwala uniknąć zakupu od nieuczciwego sprzedawcy, a także ułatwia w pewnym stopniu proces reklamacji. Stanowi bowiem twardy dowód deklaracji określonych parametrów przez handlarza. Sprzedawcy węgla odpowiadają obecnie przed Państwową Inspekcją Handlową - zapewnia ona regularne kontrolowanie składów opału, podobnie jak np. stacji paliw. Przedstawiciele Inspekcji mogą zbadać paliwo na placu samodzielnie, porównując jego jakość z deklaracją zawartą w świadectwie.

Ocena wizualna dobrego węgla

Na podstawie powierzchownej oceny, trudno dokładnie określić wszystkie parametry węgla. Sporo można jednak powiedzieć na temat jego kaloryczności oraz zawartości popiołu. Dobry węgiel charakteryzuje przede wszystkim:

 • - smoliście czarna barwa,
 • - błyszcząca struktura,
 • - duża twardość.

Polecany produkt - węgiel orzech Kansas

węgiel

O odpowiedniej kaloryczności i niskiej zawartości popiołu świadczy też ogólna zwartość, nawet jeżeli węgiel ma delikatnie warstwową strukturę. Taki opał może wręcz przypominać lity kamień, który rozbić jest bardzo trudno i z pewnością może zapewnić komfort cieplny w najmroźniejsze dni. Dla porównania, kiepskiej jakości węgiel kamienny ma barwę szaro-czarną i dostrzegalnie warstwową strukturę. Ulega też łatwemu skruszeniu, chociażby po upuszczeniu na beton. W węglu o dużej zawartości popiołu i niskiej kaloryczności, o przerostach świadczą natomiast widoczne białe i złotawe paski. Zwykle ulegają w wysokiej temperaturze rozpadnięciu się na proch. Jeżeli jednak w bryle znajduje się przewaga kamienia, może ona nie ulec spaleniu i blokować ruchomy ruszt kotła. Warto pamiętać, że przerosty węgla nie zawsze widoczne są przed spaleniem.

Ocena wilgotności opału

Słaby opał często ujawnia swoją prawdziwą naturę dopiero po wyschnięciu, co można rozpoznać po lekko brunatnym zabarwieniu. Taki węgiel nierzadko pali się płomieniem mocno święcącym i jasnym, ale błyskawicznie znika. Wynika to z dużej wilgotności, w skrajnych przypadkach sięgającej nawet 50 proc. Informacja na ten temat powinna być zamieszczona na opakowaniu, dlatego warto dokładnie ją sprawdzić przed zakupem. Świeżo po otwarciu, fabrycznie mokry węgiel wygląda jak zroszony wodą. Po pozostawieniu na mrozie cały worek ulega natomiast zbryleniu w jeden zbity klocek. Regularne palenie takim opałem sprawia, że elementy kotła podajnikowego narażone są na przyspieszone rdzewienie. Producenci nie dodają oczywiście wody celowo. Po wydobyciu wilgoć takiego węgla jest niższa i często dodatkowo poddaje się go podsuszaniu. Ze względu na niską wartość opałową, zakup mokrego węgla jest jednak nieopłacalny. Taki opał nie spełnia też nieformalnych norm dla ekogroszku, m.in. ze względu na wysoką zawartość popiołu oraz siarki.

Rozpoznanie dobrego ekogroszku

Wydajny ekogroszek powinien mieć bryłki o rozmiarach w granicach 5-20 mm, posiadających ciemnoszarą barwę. Kluczowe znaczenie ma zawartość miału, która musi być utrzymana w zakresie 5-10 proc. Wyższy parametr nie przekłada się w żaden sposób na korzyść ekogroszku, a jedynie zwiększa całkowitą wagę produktu. Opał o takiej jakości jest w stanie zapewnić długotrwałe, a przy tym stosunkowo szybkie ogrzanie domu. Na uwagę zasługuje także łączna zawartość części niepalnych. Dobry ekogroszek może zawierać ich nie więcej niż 12 proc. W idealnym przypadku wartość opałowa powinna wynosić 26 MJ/kg, jednak większość producentów oferuje produkty zapewniające 24 MJ/kg. Wynik w tym zakresie jest oczywiście bardzo dobry, dlatego nie trzeba nawet zastanawiać się nad zakupem takiego ekogroszku. Zakupione paliwo powinno być jedynie lekko wilgotne. Przed spalaniem wymaga wysuszenia - w przeciwnym wypadku, istnieje ryzyko uszkodzenia pieca.

Polecany produkt - ekogroszek Dakota

ekogroszek do kotłów

Poszukiwanie idealnego opału

Na znalezienie wysokiej jakości węgla lub ekogroszku warto poświęcić nieco czasu. Wybierając dobry skład, zaoszczędzić można nie tylko pieniądze, ale również sporo czasu w roku kolejnym - zwłaszcza, jeżeli wybrane zostanie dokładnie to samo źródło opału. Zakup zarówno tradycyjnego węgla, jak i ekogroszku wymaga też zwrócenia uwagi na oszustów. Nieuczciwi sprzedawcy nierzadko próbują za wysoką cenę opychać zwykłe podróbki. Opał tego typu składa się z lepiszcza i miału węglowego, co przekłada się na:

 • - gorszą jakość,
 • - mniejszą kaloryczność,
 • - niższe parametry emisyjne.

O pomyłkę nietrudno także u uczciwych handlowców. Warto więc wybrać taki skład opału, który cieszy się pozytywną opinią klientów i zapewnia wiarygodne źródło pochodzenia węgla. W ten sposób zyskać można gwarancję, że w piecu na pewno spalany będzie wysokiej klasy węgiel lub ekogroszek, a nie kiepskiej jakości substytut.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password