Jak rozpoznać dobry pellet?

Pellet jest obecnie jednym z najpopularniejszych paliw na rynku. Bezapelacyjnie wygrywa z ze zwykłym węglem, a i wiele opinii mówi, o tym, że jest czystszy w użytkowaniu niż równie dobrze wszystkim znany ekogroszek. Niestety producenci oferują pellet o coraz niższej jakości, niewykazujący się właściwościami, za które jest tak ceniony. Jak rozpoznać, że sprzedawca próbuje “puścić nas z dymem”? Oto kilka tipów na rozpoznanie dobrego gatunku pelletu.

Zapach - pellet pachnie drewnem

Może wydać Ci się to dziwne, natomiast zapach palącego się pelletu dużo o nim mówi. Jeżeli nie czujesz czystego aromatu, który jest charakterystyczny dla palonego drewna, to zły znak. Najprawdopodobniej producent sprzedał Ci pellet, który w swoim składzie posiada także odpady np. lakierowane meble.

Kolor - jednolita barwa opału

Nietypowa barwa paliwa także powinna Cię zaniepokoić. Kolor pelletu może być różny, ale zawsze powinien być jednolity. Jeżeli ma kolor ciemnego drewna, najprawdopodobniej został wyprodukowany z dębu lub buku. Jasny kolor świadczy o produkcji najczęściej z drzew iglastych. Drobiny mogą wskazywać na niedokładne oczyszczenie drewna z kory albo o obecności rzeczy innego pochodzenia w składzie. Jeśli nie chcesz uszkodzić kotła, to lepiej omijaj taki pellet szerokim łukiem.

Ciężar - zrób pelletowi test

Pewnie teraz zastanawiasz się, o co właściwie chodzi i jak to zmierzyć. Dobrej jakości pellet drzewny powinien mieć ciężar wynoszący około 0,65 kg na litr. Jak to sprawdzić? Wystarczy Ci waga, pojemnik litrowy i woda. Zważ najpierw samo naczynie, a następnie osobno wypełnione tylko wodą oraz wypełnione samym pelletem. Od swoich wyników uzyskanych dla wody i pelletu odejmij wagę pojemnika. W ostatnim kroku wystarczy podzielić pomiar otrzymany dla pelletu przez ten uzyskany dla wody. Gotowe! Jeżeli wynik wyszedł zbliżony do podanego na początku, to znak, że pellet jest dobrej jakości.

Kruchość - opał nie może być zbyt miękki

Dobry pellet nie powinien rozpadać się w rękach. Jeżeli jest bardzo kruchy, będzie to skutkować samym pyłem w komorze spalania. To spowoduje, że cały opał będzie palił się szybciej i da znacznie mniej ciepła. Niestety, ale ostatecznie może wyjść tak, że w tym przypadku do ogrzania domu będziesz potrzebować znacznie więcej pelletu. Uwierz, że wyjdzie to znacznie drożej niż te kilka złotych zaoszczędzone na zakupie pelletu z niesprawdzonego źródła.

Wilgotność = trudne spalanie

Jeżeli jesteś przy sprawdzaniu parametrów pelletu, koniecznie zerknij na wartość wilgotności. Jeśli opał ma powyżej 11% to bardzo zły znak. W praktyce najczęściej będzie się on rozpadać i bardzo ciężko spalać. Niestety, ale to kryterium nie jest łatwo sprawdzić samemu, dlatego pozostaje zaufać opisowi producenta na danej stronie.

Test wody - czy pellet powinien pływać?

Zanurzenie pelletu w wodzie może nam powiedzieć o dwóch ważnych parametrach. Po pierwsze ciężkość. Jeżeli opał utrzymuje się na powierzchni wody - nic z niego nie będzie. Dobry pellet powinien utonąć. Drugą ważną informacją jest rozkruszenie pelletu - jeżeli w ciągu kilku minut się rozpadnie, może to świadczyć o niewystarczającym zbiciu i sprasowaniu kawałków. Z drugiej strony szybkie rozpadanie w wodzie może wskazywać na brak dodatkowych substancji.

Certyfikat - potwierdzenie jakości opału

Dobrej jakości pellety posiadają certyfikaty. Nie jest to najistotniejsza kwestia przy wyborze pelletu. Jednak przy jego zakupie przez internet, kiedy nie jesteśmy w stanie od razu sprawdzić oferowanej jakości, może to być dobra droga wyboru. Certyfikowane produkty są oceniane pod względem wartości opałowej, trwałości, zawartości pyłów i popiołów. Ważnym kryterium jest też wilgoć oraz dopuszczalny rozmiar opału. Produkty z najwyższą oceną w skali europejskiej będą oznaczone symbolem EN Plus. Dodatkowo na opakowaniu dostępne są symbole A1, A2 i B, które wskazują, z jakiego materiału wykonany został pellet. Innym certyfikatem jest DIN Plus, który gwarantuje, że pellet wykonany jest z czystej trociny, niezawierającej kory, piasku ani innych związków chemicznych. Przyznanie tego certyfikatu oznacza konieczność przejścia prób kaloryczności, a to zapowiada optymalny poziomu spalania.

Sprawdź nasz pellet

pellet drzewny

Cena - tani vs drogi

Mówi się, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. W przypadku pelletu, częściej jest to nieprawidłowe stwierdzenie. Dlaczego? Niska cena może oznaczać, że opał ma w składzie niewidoczny pył mdf lub rozdrobnioną płytę okleinową albo meblową. Dzięki temu producenci zmniejszają kosztu produkcji, ale jednocześnie także jakość pelletu. Nie daj się oszukać. Jeżeli cena jest podejrzanie niska, miej się na baczności.

Kilka naocznych rzeczy, które powinny Cię zaniepokoić

Jest jeszcze kilka rzeczy, które także powinny rozpalić w Tobie światełko alarmowe. Po pierwsze, jeżeli worki są nadmiernie przepełnione powietrzem, może oznaczać to, że pellet był porcjowany podczas produkcji, w momencie kiedy był jeszcze ciepły. Jeżeli masz taką możliwość, spójrz też na rogi worka. Jeżeli pellet ma w sobie dużo wilgoci, to właśnie tam będzie to widoczne. Dobrym sposobem na sprawdzenie jakości jest też prosty test. Jeśli weźmiesz do ręki pellet i wyczujesz, że jest mocno skruszony, sypie się i zostawia pył to zły znak. Łatwe rozdrabnianie to sygnał o treści “postaw na innego producenta”. Osad na dole worka może być co prawda skutkiem nieprawidłowego transportu, ale i tak nie zaleca się palenia nim w piecu. To ryzykowne, szczególnie dla kotła.

Kup na próbę - przetestuj zanim zamówisz dużą ilość

Wiemy, że mało kto zamawia tylko jeden worek pelletu, jednak jeżeli nie znasz producenta, nie warto porywać się na wiatr. Taki zryw może Cię kosztować duże pieniądze, które wydasz nie na pellet, ale prawdziwy bubel, mogący doprowadzić do uszkodzenia pieca. Czy jesteś pewny, że tego właśnie chcesz? Na pierwszy raz zamów małą ilość i przetestuj, co oferuje Ci dany producent.

Kiedy zacząć testowanie pelletu?

Najlepszą porą jest oczywiście sezon grzewczy. Latem niestety, ale nie zobaczysz pełnych możliwości pelletu, gdyż używasz go tylko do podgrzewania wody. Piec nie pracuje wtedy na pełnej mocy i wyniki nie będą miarodajne.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password