Jak rozpoznać dobry miał węglowy?

Choć miał węglowy to jedno z najtańszych paliw, decydując się na jego zakup, warto brać pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także jakość. Niezwykle ważnym wydaje się więc być odpowiedź pytanie: Jak poznać dobry miał węglowy i nie dać się oszukać?

Choć miał węglowy to jedno z najtańszych paliw, decydując się na jego zakup, warto brać pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także jakość. Niezwykle ważnym wydaje się więc być odpowiedź pytanie: Jak poznać dobry miał węglowy i nie dać się oszukać?

Miał węglowy to nie odpad

Mówiąc o tym, jak poznać dobry miał węglowy, niezwykle ważne wydaje się być rozpoczęcie od wyjaśnienia, iż ten rodzaj materiału opałowego nie jest odpadem, w przeciwieństwie do od niedawna nielegalnego w naszym kraju mułu węglowego. Skąd więc wynika stosunkowo niska cena miału węglowego? Przede wszystkim z tego, że nie jest on poddawany intensywnej obróbce termiczne, przez co w jego składzie znajduje się zdecydowanie większa niż w węglu ilość wody, siarki oraz popiołu. Musimy jednak wiedzieć, że odpowiedniej jakości miał węglowy, nie narusza żadnych przepisów antysmogowych.

Dobry miał węglowy, a jego parametry

Najważniejszą kwestią, jeżeli mówimy o jakości miału węglowego, jest przede wszystkim jego kaloryczność — im wyższa, tym mniejsza jest ilość popiołu. Dla przykładu: miał węglowy o kaloryczności oscylującej wokół 25 MJ/kg zawiera około 10% popiołu, podczas gdy ten o kaloryczności 20 MJ/kg może zawierać go nawet 30% - różnice są naprawdę znaczące. Kaloryczność to, więc parametr, na który warto zwracać szczególną uwagę. Przed zakupem miału węglowego należy także dokładnie przyjrzeć się opałowi, na który się decydujemy, dobry miał węglowy, można bowiem poznać już na pierwszy rzut oka. Najważniejsze znaczenie ma tutaj granulacja — miał węglowy nigdy nie powinien mieć formy idealnie zmielonego proszku! Wprost przeciwnie: powinno się móc w nim zauważyć grubsze ziarna, o rozmiarze od 5 do 20 mm. Dlaczego zdarza się, że miał węglowy nie posiada takich właśnie większych frakcji? Okazuje się, że nieuczciwi sprzedawcy odseparowują je, a następnie sprzedają jako ekogroszek, co pozwala im zarobić znacznie więcej. Takie działanie na szkodę klienta wcale nie jest w naszym kraju rzadkością, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. To jednak niejedyna metoda oszustwa — kolejna to zalewanie opału wodą. Jak rozpoznać, że nieuczciwy sprzedawca chce nas oszukać? Wystarczy chwycić trochę miału i sprawdzić, jaką ma konsystencję, jeżeli przypomina ona lekko zwilżoną glebę, wszystko jest w porządku, jeżeli jednak z opału cieknie woda, to powinna się u nas zapalić lampka ostrzegawcza, ponieważ najwyraźniej mamy do czynienia z opałem zalanym wodą, który nie tylko więcej waży, przez co przepłacamy za paliwo oraz za bezużyteczną w tym przypadku wodę, ale także słabo się pali, powodując problemy z rozpalaniem. Tego typu działania związane z zalewaniem miału węglowego znacznie pogarszają komfort użytkowania materiału opałowego i przysparzają wielu problemów. Przemoczony opał nie jest wart swojej ceny, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na poziom jego wilgotności.

miał węglowy

Kupuj z głową

Przed zakupem miału węglowego, jak i każdego innego materiału opałowego warto zapytać znajomych, czy sąsiadów o to, czy mają swojego sprawdzonego dostawcę opału (to jednak nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzenia jego kaloryczności czy granulacji). Jeżeli jednak w okolicy nie ma miejsca, w którym można nabyć opał, warto zdecydować się na skorzystanie z zalet zakupu przez internet wraz z dostawą. W przypadku wyboru takiej właśnie opcji, niezwykle ważny jest wybór dostawcy, który oferuje możliwość zakupu pojedynczego worka pozwalającego na sprawdzenie, jak w rzeczywistości wygląda oferowany przez niego materiał opałowy. Dobrą praktyką jest także porównywanie specyfikacji miału węglowego pomiędzy różnymi producentami i wybór takiego, którego stosunek jakości do ceny jest najkorzystniejszy. W przypadku miału węglowego warto zapłacić wyższą ceną za większą kaloryczność — choć z pozoru może się to wydawać droższym rozwiązaniem, tak naprawdę w perspektywie czasu możemy sporo zaoszczędzić. Na koniec krótkie podsumowanie: Samodzielne sprawdzenie materiału opałowego przed zakupem warto traktować jako obowiązek, choć nie wszystko jesteśmy w stanie skontrolować to parametry takie jak wilgotność czy ziarnistość sprawdzić można bez problemu — warto to robić, aby nie dać się oszukać!

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password