Jak przechowywać ekogroszek?

Ekogroszek jako materiał opałowy jest coraz częściej wykorzystywany w naszych domach. Produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Ten rodzaj paliwa stałego przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w kotłach retortowych. W związku z tym, że ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, podczas procesu spalania wytwarzane jest dużo mniej tlenków siarki niż przy spalaniu innych węgli. W wyniku tego procesu pozostaje też dużo mniej popiołu.

Zakup ekogroszku

Planując zakup tego rodzaju paliwa, warto zwrócić baczną uwagę na jego jakość, ponieważ na rynku zdarzają się podróbki ekogroszku, będące połączeniem miału węglowego niskiej jakości i lepiszcza. Połączenie to ma znacznie gorsze parametry grzewcze i emisyjne. Zdarza się, że kotły przeznaczone do spalania ekogroszku umożliwiają również spalanie innych rodzajów paliwa, jednak może to skutkować zwiększoną awaryjnością pieca.
Sam ekogroszek można zakupić luzem lub już workowany. Tylko od naszych preferencji zależy czy zdecydujemy się na ekogroszek workowany czy luzem. Większą liczbę zwolenników ma ekogroszek workowany i wydaje się, że ma to swoje uzasadnienie chociażby w wydajności.

Ekogroszek luzem

Pozornie jest to tańsza wersja, jednak należy dokładnie przeanalizować ten wybór. W związku z tym, że tak naprawdę ekogroszek to drobny węgiel, to bardzo łatwo ulega erozji. Z tego powodu, jego przechowywanie luzem może szybko doprowadzić do obniżenia jego jakości (w ciągu nawet 2-3 miesięcy może stracić aż do 30% swoich właściwości energetycznych). Proces wietrzenia, doprowadza do tego, że podczas spalania powstają tzw. spieki, co tym samym zwiększa ilość popiołu i zmusza użytkownika to częstszego czyszczenia pieca. Wietrzenie obniża też wydajność ekogroszku, a wiec aby ogrzać mieszkanie musimy użyć większej ilości paliwa, co znacząco podnosi koszty ogrzewania.
Powstawanie tzw. spieków ma też negatywny wpływ na samą instalację grzewczą, może prowadzić nawet do uszkodzenia silnika kotła, a taka awaria jest już bardzo kosztowna. Używanie ekogroszku niższej jakości, skróci też czas eksploatacji instalacji, trzeba się więc liczyć z kosztami wymiany poszczególnych elementów lub nawet całości systemu grzewczego.

ekogroszek dakota

Ekogroszek workowany

Teoretycznie jest to opcja droższa, jednak taki wniosek można wysnuć tylko na podstawie porównania ceny za kilogram. Często po podsumowaniu kosztów opału po zakończonym sezonie grzewczym, okazuje się, że kupowanie tańszego ekogroszku luzem było dużo droższe i mogło doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że ryzyko zwietrzenia lub zawilgocenia ekogroszku pakowanego w worki jest dużo mniejsze niż składowanego luzem.
Ekogroszek workowany, pakowany jest w specjalne worki mające system mikrowentylacji, zapewniający odpowiednie warunki. Ma to uchronić ekogroszek przed zawilgoceniem ale też zapewnić delikatną cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie traci on swoich właściwości, kaloryczności itp. Dodatkowym plusem kupowania węgla workowanego jest pewność co do ilości. W worku musi znajdować się dokładna taka ilość produktu jaką deklaruje producent. Ekogroszek workowany, jest też bardziej poręczny, ponieważ worki ułatwiają przesypywanie opału do podajnika kotła.

Produkt pakowany jest też wygodniejszy w przechowywaniu, worki zmieszczą się nawet w małych przestrzeniach i mogą być układane jedne na drugich.

Przechowywanie ekogroszku

Warto zaopatrywać się w ekogroszek w sprawdzonych firmach, tam gdzie mamy pewność jak był on przechowywany. Optymalna porą roku do zakupu ekogroszku jest naturalnie lato, wtedy mamy gwarancję jego suchości. Tak zakupiony, możemy przechowywać, aż do okresu bardziej dżdżystego, bez stresu o jego jakość. Ekogroszek workowany można przechowywać nawet w otwartych workach, w zamkniętych pomieszczeniach. To od nas zależy czy węgiel zachowa wszystkie swoje swoje właściwości.

Prawidłowe przechowywanie ekogroszku ma kluczowe znacznie dla jego jakości, ponieważ jest to węgiel o bardzo małej frakcji, z tego powodu jest znacznie trudniejszy do wysuszenia, gdy namoknie. Jeśli musimy uzupełnić zapasy w trakcie sezonu jesienno- zimowego, gdy prawdopodobieństwo zakupu mokrego węgla jest bardzo duże, warto wtedy otworzyć worki albo nawet rozsypać ekogroszek na podłożu i pozwolić aby delikatnie przeschnął. Zachowanie pewnej wilgotności nie jest przeszkodą w procesie spalania, nie może być jej natomiast zbyt dużo bo doprowadzi to nie tylko do obniżenia wydajności, ale też może skutkować uszkodzeniem instalacji grzewczej.

Proces spalania

Efektywne spalanie ekogroszku to proces dosyć skomplikowany, w trakcie reakcji termicznej, konieczny jest nie tylko idealnie czysty węgiel, tlen i części lotne ale też co może wydać się zaskakujące odrobina wilgoci. Według wszelkich obliczeń optymalna zawartość wody waha się pomiędzy 10 a 12 % zawartości, większa ilość wody opóźnia zapłon węgla, mniejsza obniża kaloryczność. Jeśli wody jest bardzo mało węgiel gorzej się pali i trudniej utrzymać płomień.

Podsumowanie

Idealną porą roku do zakupu ekogroszku jest lato, wtedy mamy pewność zakupu suchego, pełnowartościowego produktu. Przechowywać należy go:
– w suchych, zadaszonych przestrzeniach, dobrze gdy pomieszczenie jest przewiewne,
– optymalnie w workach zapewniających cyrkulację powietrza ale nie pozwalających na zwietrzenie i utratę właściwości,
– nawet w sytuacji gdy nasz ekogroszek zamoknie, można go uratować poprzez rozsypanie na krótki okres na suchym podłożu i poczekanie aż przeschnie.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password