Jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym?

W ostatnich latach mamy okazję obserwować silne tendencje - zarówno społeczne, jak i prawne - nakłaniające właścicieli pieców na paliwo stałe do wymiany ich na urządzenia nowsze i bardziej ekologiczne. By jednak skorzystać w pełni z potencjału, jaki niesie ze sobą kocioł nowej generacji, należy dołożyć starań, by stosować się przy jego rozpalaniu i konserwacji do zaleceń producenta. W jaki sposób powinien przebiegać proces palenia w piecu z podajnikiem ślimakowym i o czym warto pamiętać, by nie stanąć przed perspektywą nagłej awarii?

Paliwo dostosowane do kotłów z podajnikiem ślimakowym

Świeżo upieczeni posiadacze niskoemisyjnych kotłów nowszego typu, którzy mieli do tej pory do czynienia wyłącznie z piecami górnego spalania, nie zawsze wiedzą, jak palić w piecu z podajnikiem ślimakowym, by ten mógł zachować na długo swoją użyteczność. Pierwszą kwestią, o jakiej nie wolno zapomnieć, będzie tutaj dobór odpowiedniego opału, dostosowany do rodzaju pieca.

Znaczenie używania paliwa wysokiej jakości w kotłach tego rodzaju nie stanowi bynajmniej marketingowych zabiegów producentów opału - wynika ono bezpośrednio ze sposobu, w jaki skonstruowany jest mechanizm kotła. W przypadku pieców opalanych retortą I generacji paliwem gwarantującym brak problemów z piecem będzie wyłącznie czysty, wysokiej klasy ekogroszek. Jeśli decydujemy się na zakup pieca z retortą II generacji, mamy do wyboru nieco więcej typów opału. Są to następujące materiały opałowe:

Pod tym terminem kryje się specyficzna forma węgla (kamiennego bądź brunatnego), którego ziarno nie powinno zasadniczo przekraczać 25 mm. Dzięki takiemu rozmiarowi ekogroszek z łatwością mieści się w podajniku, nie powodując niepożądanej blokady ślimaka. Najlepszy węgiel tego typu pozwala na proces spalania, w wyniku którego do powietrza przedostaje się minimalna ilość lotnych związków siarki, a produkty uboczne nie zapychają delikatnego mechanizmu pieca.

Polecany produkt - ekogroszek Dakota

ekogroszek do kotłów

  • ekogroszek zmieszany z miałem

Wbrew do złudzenia podobnej nazwie, paliwo to nie spełnia na ogół kryteriów certyfikacyjnych, stawianych przed tradycyjnym węglem drobnoziarnistym. Obecność miału, a najczęściej także substancji wiążących go z ziarnami węgla, oznacza, że w przypadku stosowania tego typu opału, emisja szkodliwych substancji do atmosfery będzie znacznie wyższa. Mimo to jednak nie należy całkowicie skreślać jego stosowania - może stanowić dobrą alternatywę dla typowego ekogroszku w sytuacji, gdy ten pierwszy byłby przejściowo niedostępny u dostawców.

Obsługa pieca z podajnikiem ślimakowym

Piece z podajnikiem ślimakowym będą stanowiły funkcjonalne, łatwe w obsłudze oraz bezpieczne rozwiązanie, pod warunkiem, że korzystające z nich osoby nie będą eksperymentowały w ich obrębie z działaniami, które mogą naruszyć integralność ich elementów bądź przebieg procesu palenia. Elementem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie pieca z podajnikiem, jest zamontowany w nim sterownik. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, by rozpocząć palenie, będzie więc ustawienie parametrów sterownika tak, by uzyskany stopień rozgrzania pieca był optymalny.

Większość nowoczesnych sterowników pozwala użytkownikowi na daleko posuniętą ingerencję w funkcjonowanie pieca, w której efekcie może on natrafić na ustawienia idealne, których rezultatem będzie wysoki poziom ciepła przy niskim zużyciu opału. Na początku jednak należy skoncentrować się na kilku podstawowych opcjach ustawień, których zalecane zakresy znajdują się instrukcji dołączonej do pieca:

  • regulacja temperatury kotła,
  • długość okresu podawania opału,
  • zakończenie okresu podawania opału,
  • moc dmuchawy.

Wzajemne relacje pomiędzy wymienionymi parametrami są o tyle istotne, że wszystkie etapy działania pieca z podajnikiem ślimakowym pozostają ze sobą w ścisłej współzależności. Co za tym idzie, niekontrolowane wychylenia w zakresie jednego z parametrów z konieczności pociągną za sobą problemy z kolejnymi. Wszystkich zmian w ustawieniach sterownika należy zatem dokonywać kompleksowo.

Błędy popełniane przy korzystaniu z pieców z podajnikiem ślimakowym

Warto w tym miejscu zauważyć, iż pozorne dysfunkcje pieców CO z podajnikiem niejednokrotnie nie wynikają z wad w ich konstrukcji lub też nietrwałości poszczególnych części pieca. Jak można wywnioskować z wypowiedzi specjalistów zajmujących się naprawą sprzętów tego typu, w większości przypadków staje się ona niezbędna w wyniku szeregu błędów, systematycznie popełnianych przez niedoświadczonych użytkowników pieca, którzy próbują regulować jego pracę na bazie własnych, niedoskonałych pomysłów. Użytkownicy tego rodzaju kotłów powinni przede wszystkim przygotować się należycie do ich obsługi poprzez dokładne zapoznanie się z instrukcją dołączoną przez producenta, a także zasięgnięcie porady u firmy, od której kupują piec, lub doświadczonych użytkowników tych urządzeń.

Wspomniane już problemy związane ze stosowaniem nieprawidłowej wielkości lub niskiej jakości opału mają wpływ na więcej aspektów funkcjonowania pieca niż tylko trwałość i praca ślimaka czy wysokość emisji zanieczyszczeń. Duże lub zbyt zanieczyszczone fragmenty węgla mogą z łatwością doprowadzić także do zapchania i uszkodzenia podajnika. Ponadto nie wszystkie osoby decydujące się na wymianę kotła na urządzenie nowszego typu pamiętają o kwestiach takich, jak: konieczność kontroli oraz oczyszczenia całości instalacji kominowej. Tymczasem jest to sprawa absolutnie podstawowa nie tylko ze względu na dbałość o żywotność właśnie nabytego kotła, ale także z uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających na co dzień w przestrzeniach ogrzewanych przez dany piec.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password