Jak optymalnie przechowywać ekogroszek w domu?

Ogrzewanie domu paliwem stałym cieszy się niesłabnącą popularnością, z tym że coraz więcej osób sięga po nowoczesne paliwo opałowe, jakim jest ekogroszek. To produkt bardzo ekonomiczny, wysokokaloryczny i wygodny w użyciu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na warunki przechowywania, aby dobrze spełniał swoje zadanie. Sprawdźmy więc, czym charakteryzuje się ten materiał opałowy i jak przechowywać ekogroszek, aby zapewnić wysoką wartość opałową.

Z uwagi na duże zainteresowanie ostatnim artykułem o przechowywaniu ekogroszku dziś ponownie przypominamy o najważniejszych kwestiach.

Czym jest ekogroszek?

Ten rodzaj paliwa opałowego powstaje z odpowiednio wyselekcjonowanych pod względem właściwości użytkowych frakcji węgla kamiennego bądź brunatnego. Węgiel wykorzystywany do produkcji ekogroszku musi się charakteryzować niską zawartością siarki, a także substancji niepalnych, jak kamień czy popiół. Jego niska spiekalność na poziomie wskaźnika RI < 10 sprawia, że nie dochodzi do tworzenia się w piecu na retorcie tak zwanych spieków koksowych. Takie duże bryły odgazowanego węgla (koksu) przyczyniają się do sporych strat, ponieważ spalają się wyjątkowo wolno i są wypychane z palnika jeszcze przed całkowitym swoim spaleniem. W efekcie w popiele znajdują się elementy, które spokojnie mogłyby się dopalić. Ekogroszek dobrej jakości pozwala uniknąć takich strat energii i wykazuje bardzo wysoką sprawność spalania.

Znaczenie ma również wielkość ziarna – kotły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem paliwa będą efektywnie pracować, kiedy uziarnienie ekogroszku wynosi od 5 do 25 mm. To dlatego przesiewa się węgiel przez odpowiednie sito, a następnie opłukuje się z miału i poddaje suszeniu.
ekogorszek

W każdym razie dobrej jakości ekogroszek powinien mieć:

• Wielkość 5-25 mm;
• Zawartość popiołu nie większą niż 12%;
• Zawartość siarki wynoszącą maksymalnie 1%l,
• Wysoką wartość opałową na poziomie 20-30 MJ/kg;
• Wilgotność maksymalną 10%.

Takie parametry sprawią, że w wyniku spalania wyzwoli się dużo ciepła, w popielniku nie będzie wiele popiołu, a w spalinach szkodliwych substancji. Korzyść tym samym okazuje się podwójna, ponieważ domownikom zapewni się komfort cieplny, a jednocześnie nie dopuszcza się do wysokiego zanieczyszczenia powietrza – nie tylko powstaje mniej dymu, ale także następuje obniżenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji, jak dioksyny, tlenek węgla, furany czy węglowodory aromatyczne.

Jak przechowywać ekogroszek, aby zapewnić optymalne warunki?

Kwestia prawidłowego składowania ekogroszku okazuje się kluczowa w kontekście jego efektywnego wykorzystania. Specyfika właściwości fizykochemicznych tego typu opału sprawia, że niewłaściwe przechowywanie skutkuje rozwojem procesów utleniania i wietrzenia. W konsekwencji obniża się kaloryczność paliwa, więc automatycznie rosną koszty ogrzewania.

1. Kupować zimą czy latem?

W związku z tym, że ekogroszek charakteryzuje się drobną frakcją, to trudniej go osuszyć. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do jego zawilgocenia. Trudniej to zrealizować w okresie jesienno-zimowym, a więc przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza. Optymalny czas na kupowanie ekogroszku to zatem słoneczny i ciepły dzień. Takie warunki zagwarantują nabycie produktu naprawdę dobrej jakości. Co więcej, jest to jednocześnie opcja ekonomiczna, ponieważ w okresie wiosenno-letnim ceny opału spadają.

2. Luzem czy w workach?

Teoretycznie ekogroszek sprzedawany luzem jest trochę tańszy, jednak niekoniecznie bardziej opłacalny. Trzeba mieć świadomość, że podczas składowania na pryzmach zacznie ulegać zawilgoceniu i skruszeniu, a to obniża jego wartość opałową. Wystarczą zaś zaledwie 3-4 miesiące, aby opał zwietrzał i to nawet podczas przechowywania pod dachem np. w kotłowni. W efekcie wytwarza się więcej popiołu w procesie spalania, co zagraża sprawności instalacji grzewczej. Inna kwestia, że mało osób ma na tyle duże pomieszczenie, aby zmieścić cały opał rozłożony luzem, a na zewnątrz szybko nabierze wilgoci.

Zdecydowanie lepszym wariantem będzie ekogroszek w workach perforowanych. Najczęściej wykorzystuje się worki mające 25 kg, ale w ofercie rynkowej można też spotkać takie na 10, 15 lub 20 kg. Nie ma problemu z dowozem, ponieważ producenci i dystrybutorzy dowożą worki zapakowane na palety i zafoliowane (worki w ilości masy 1 tony). Na marginesie warto dodać, że na ogrzanie domu 150 m2 wystarczy 2,5-3,5 tony tego opału na rok.

Worki mają specjalny system mikrowentylacji, który gwarantuje zachowanie odpowiedniej jakości ekogroszku, więc nie mu grozi zawilgocenie, zwietrzenie czy skruszenie. Co więcej, worki łatwo składować, ponieważ mogą leżeć jedne na drugich. To daje sporą oszczędność miejsca, a zarazem nie będzie w pomieszczeniu tak brudno, jak przy składowaniu luzem. Warto przy tym pamiętać, aby przed zastosowaniem ekogroszku otworzyć kilka dni wcześniej worek – gdyby z jakiegoś powodu (np. przebicia worka) poziom wilgoci trochę wzrósł, to przy otwartym worku szybciej się opał podsuszy.

W ostatnim czasie pojawiły się też wielkie worki o wadze 1 tony, czyli tak zwane big-bagi. To oczywiście opcja najtańsza, ale problemy mogą się pojawić przy składowaniu, przenoszeniu i załadunku do podajnika.

W każdym razie optymalnym sposobem przechowywania ekogroszku jest trzymanie go w perforowanych workach i oczywiście w przewiewnych, suchych pomieszczeniach.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password