Ile pelletu potrzebuję na sezon grzewczy?

Pellet to bez wątpienia paliwo, które wciąż zyskuje na popularności. Zachwyt nad nim jest w pełni uzasadniony - nie brudzi tak jak węgiel, jest przyjazny dla środowiska, a piece które są do niego przeznaczone działają niemalże samoobsługowo. To wszystko zachęca, ale przed wyborem rodzaju opału lub pieca, często pojawia się w głowie pytanie - ile pelletu będę potrzebował w sezonie grzewczym? Na to pytanie odpowiemy już za moment.

Ile pelletu spala się w ciągu doby?

Przeważnie przyjmuje się, że średnie spalanie pelletu na miesiąc to 600 kilogramów w sezonie grzewczym. Oczywiście w lecie, zużywamy opał tylko do podgrzania wody, a więc spokojnie, wtedy wystarczą 3 kilogramy na dzień. Niestety, ale to są tylko uśrednione wartości. W niektórych przypadkach oraz przy zmianach warunków, ilość wykorzystania pelletu może się zwiększyć nawet dwukrotnie.

Jaka ilość jest potrzebna do ogrzania domu?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje wymianę kotła lub stoi przed wyborem paliwa, które będzie ogrzewało świeżo wybudowany dom. W tym czasie nie bierze się pod uwagę samego kosztu pieca, ale i opału. Stąd rodzi się pytanie - ile? Weźmy na warsztat domek o powierzchni 100 metrów kwadratowych. W okresie zimowym o umiarkowanej temperaturze zużyjesz około 2,5 tony pelletu. Jeżeli zima nie będzie łaskawa, będziesz potrzebować 3,5 tony. Zużycie pelletu nie jest oczywistą sprawą. Jest bardzo mocno uwarunkowana, nie tylko w zależności od samej temperatury. Jest jeszcze kilka innych czynników, które wpływają na to, ile pelletu wykorzystasz do ogrzewania domu. Najlepiej przyjąć trochę większe “widełki” przy planowaniu ilości opału i zaopatrzyć się w zapas.

Czynniki wpływające na zużycie pelletu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zużycie tego paliwa jest sama jego jakość. Pellet słabego gatunku będzie się kruszył w piecu i nie będzie palił się w dobry sposób. To spowoduje, że do ogrzania domu będziesz potrzebować znacznie więcej opału. Nie kupuj także pelletu przemysłowego. Jest tańszy, natomiast nie sprawdzi się w piecu domowym, a w ostatecznym rozrachunku może go nawet uszkodzić. Nie bez znaczenia pozostaje też termoizolacja domu oraz jego wielkość. Im lepiej jest wykonana izolacja, tym mniej ogrzewania jest potrzebne w sezonie zimowym.

Jeżeli to będzie Twoja pierwsza zima w nowo wybudowanym domu - także musisz się liczyć z większym kosztem ogrzania. Świeże budownictwo ma świadectwo charakterystyki energetycznej, natomiast od razu nie będą się one w stu procentach sprawdzać. Świadomie podejdź do tematu. Wiele osób korzysta z zaleceń i nie stara się, aby zoptymalizować spalanie. Zamiast tego inwestują w kolejne worki pelletu i zwiększają koszty ogrzewania. A wystarczyłoby tylko dopasować parametry indywidualnie.

Ogromny wpływ na zużycie pelletu posiada również to, na jaki piec się zdecydujesz i jakie ustawienia wprowadzisz. W sieci możesz znaleźć standardowe parametry, które sprawiają, że palenie jest ekonomiczne, ale warto też obserwować sytuację na bieżąco i ewentualnie skorygować ustawienia pod indywidualne potrzeby. Również typ opału powinieneś dopasować idealnie do kotła. Ostatnią kwestią jest to, czego tak naprawdę nie da się przewidzieć. Możesz dmuchać na zimne, ale jeśli sezon okaże się srogi, to bądź pewny, że koszty ogrzewania wzrosną na wskutek większej ilości pelletu, potrzebnej do utrzymania ciepła w domu. Warunki, jakie przyniosą miesiące zimowe są ważnym składnikiem determinującym ilość opału, którą wykorzystasz.

Na tę kwestię nie masz wpływu, ale pozostałymi atrybutami możesz wyregulować zużycie oraz koszty. Wystarczy, że postawisz na dobrą termoizolację oraz pellet ze sprawdzonego źródła, idealnie dopasowany do Twojego kotła.

Kalkulatory zużycia pelletu

W internecie znajdziesz kalkulatory obliczające ilość zużycia pelletu na podstawie powierzchni domu. Jest to fantastyczny sposób, aby się zorientować, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z piecami oraz pelletem. Pamiętaj jednak, że to tylko wartości przybliżone i nie można im zawierzać w stu procentach. Jak już wspominaliśmy wiele czynników ma wpływ na ilość, a tego kalkulator już nie uwzględnia.

Ile wydasz w trakcie sezonu na opał?

Ceny pelletu wynoszą około tysiąca złotych za tonę opału. Biorąc pod uwagę, że przeciętnie w sezonie grzewczym będziesz spalał 600 kg na miesiąc, a zima będzie łaskawa, to zapłacisz około 2 tysięcy złotych za ogrzewanie domu. Niestety są to tylko przybliżone kwoty. Wszystko zależy od dokładnej ceny pelletu i wielu innych czynników, o których wspominaliśmy już wcześniej.

Sprawdź nasz pellet

pellet drzewny

Gdzie kupować pellet?

Wszystko zależy od tego, jakiej ilości potrzebujesz. W razie potrzeby poratuje Cię każdy sklep budowlany, jednak jeżeli chcesz zamówić opał na całą zimę, raczej nie polecamy tej formy. Wyjdzie drogo, a poza tym nie jest pewne, że otrzymasz taką ilość pelletu w jednym miejscu. Dodatkowo w tym przypadku musisz zorganizować własny transport.

Gdzie w takim razie warto się w niego zaopatrzyć? Najlepszym wyborem jest internet. Znajdziesz tam wiele ofert, korzystniejszych cenowo niż tradycyjne markety. Pamiętaj jednak, żeby postawić na sprawdzonego sprzedawcę. Inaczej narazisz się na pellet o niskiej jakości i potrzebę większej ilości opału.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password