Ile kosztuje ekogroszek i ogrzewanie tym paliwem?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest odmianą wysokokalorycznego węgla kamiennego. Wyglądem przypomina granulat o średnicy od 5 mm do 25 mm. Jego zaletami są: niska zawartość siarki oraz pozostawianie minimalnej ilości popiołu po spaleniu. Dzięki właściwościom, które posiada, jest bardzo przyjazny środowisku.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku?

Wybierając ekogroszek, należy pamiętać o jego właściwych parametrach. Dzięki temu mamy odpowiednie ciepło w domu.

 1. Kaloryczność (od 24 J/kg do 33 J/kg) – inaczej nazywana wartością opałową. Wysoka kaloryczność pozwoli na dostarczenie większej ilości ciepła, spalając mniej ekogroszku w okresie zimowym.
 2. Zawartość popiołu (od 6% do 10%) - mała zawartość popiołu zadba o naszą wygodę i wykonanie mniejszej ilości pracy. Zapomnisz o codziennym usuwaniu popiołu z pieca.
 3. Zawartość siarki (około 0,6%) - im mniejsza zawartość siarki, tym ekogroszkiem jest bardziej przyjazny dla pieca oraz środowiska. Duża zawartość siarki doprowadza do korozji urządzeń grzewczych.
 4. Spiekalność (RI około 20) – im wyższy wskaźnik spiekalności, tym większa ilość spieczonego popiołu w piecu, co powoduje gorsze spalanie węgla.
 5. Wilgotność (poniżej 15) - zawartość dużej ilości wilgotności w ekogroszku powoduje mniejszą jego wartość opałową, a co za tym idzie szybszą spalalność. Zbyt wilgotny opał może powodować niszczenie kotła.

Ile kosztuje ekogroszek?

Cena ekogroszku zależy przede wszystkim od kaloryczności, rodzaju oraz gabarytów worków, w których jest sprzedawany. Ceny wahają się pomiędzy 600 złotych a 800 złotych za tonę ekogroszku zapakowanego w worki. Maksymalny koszt ekogroszku to nawet 1200 złotych u niektórych producentów. Warto zwrócić uwagę, iż inwestycja w opał zapakowany w worki szybko zwróci się w czasie transportu ekogroszku do kotłowni z uwagi na dużą wygodę, a więc zaoszczędzony czas. Zapakowany opał pozwoli również na utrzymanie czystości w pomieszczeniu.

Ile kosztuje tona ekogroszku?

W naszym sklepie polecamy ekogroszek o wysokiej wartości opałowej 23-28 Mj/kg. Rozbieżność ta dotyczy rodzaju ekogroszku oraz jego producenta.

 • Ekogroszek Dakota polecany jest dla domów, jak i przedsiębiorstw. Źródłem ciepła powinny być kotły retortowe starszej lub nowszej generacji. Jego cena za tonę wynosi 710 złotych. Ekogroszek pomimo dostępności w workach posiada niską cenę i wysokie wartości. Każdy worek zawiera 20 kg opału, co umożliwia łatwe jego przechowywanie. Produkt charakteryzuje się popularnym uziarnieniem w przedziale od 5 do 25 mm. Wartość opałowa wynosi od 23 Mj/kg do 25 Mj/kg.

ekogroszek do kotłów

 • Ekogroszek Texas polecany jest również do kotłów retortowych nowszej oraz starszej generacji. Jego cena za tonę wynosi 830 złotych. Wartość opałowa oscyluje od 26 Mj/kg do 28 Mj/kg. Pozostawia niewielką ilość popiołu nie tylko w trakcie przechowywania, ale również podczas spalania. Produkt charakteryzuje się popularnym uziarnieniem w przedziale od 5 do 25 mm. Sprzedawany jest w workach po 25 kg.

ekogroszek

Ile kosztuje ekogroszek w marketach?

Ekogroszek w Polsce jest na tyle popularny, że możemy go dostać również w marketach. Cena ekogroszku w workach 20-kilowych jest o około 20 złotych mniejsza. Warto pamiętać o tym, że dostawca zajmujący się tylko sprzedażą ekogroszku, może okazać się bardziej sprawdzony i wiarygodny. Niższa cena ekogroszku może wpłynąć na jego niższą wartość opałową. Oszczędzając na kupnie opału, często okazuje się, że szybciej się spala i musimy go kupić znacznie więcej niż na przykład naszego sprawdzonego ekogroszku Teksas czy Dakota.

Cena ekogroszku a jakość

Badania dowodzą, że nie każdy ekogroszek w sprzedaży jest prawdziwym ekogroszkiem. Często opał tańszy jest opałem niższej jakości. Przed zakupem dokładnie należy zapoznać się z parametrami opału, które znajdują się na opakowaniu. Dzięki temu odpowiemy sobie na pytanie, czy takie właściwości odpowiadają standardom eko-węgla. Wyższa cena to wyższa kaloryczność ekogroszku.

Wskazówka!

Sprawdzenie dostawcy wybranego ekogroszku to najlepsze rozwiązanie. Zamówienie kilku worków na początek i wypróbowanie opału pozwoli na wybranie tego najlepszego. Jeśli ekogroszek, który wybraliśmy, okaże się bardzo dobrym opałem, będziemy mogli zrobić zapas na cały okres grzewczy.

Zalety kupna ekogroszku Dakota i Texas na ewegiel24.pl:

 • niska emisja dwutlenku węgla podczas spalania,
 • mała zawartość siarki,
 • wysoka kaloryczność,
 • szybka dostawa,
 • wygoda użytkowania (piec z automatycznym podajnikiem), niskie koszty ogrzewania.

Podsumowanie

Ekogroszek to ulubieniec Polaków. Inwestując tylko około 3500 złotych, ogrzejesz swój dom przez całą zimę. Jedyne zadanie, które musisz wykonać, to zadbanie o sprawdzonego dostawcę. Zapoznaj się z ofertą ewęgiel24.pl i wybierz to, co dla Ciebie jest najlepsze.

Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem?

Głównym parametrem przy wyborze opału jest również całkowity koszt ogrzewania domu przez okres grzewczy. Średnia powierzchnia domów jednorodzinnych Polsce to około 120 m². Koszt ogrzewania ekogroszkiem wynosi:

 1. Dom ocieplony – 1200 zł – 1800 zł
 2. Dom nieocieplony – 2100 zł – 3200 zł
 3. Dom energooszczędny – 800 zł – 1400 zł

Ekogroszek to jeden z najtańszych rodzajów opału. Dzięki dodatkowemu ociepleniu domu możemy zaoszczędzić nawet około 1000 zł w sezonie grzewczym.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password