Ile ekogroszku przygotować na zimę 2019 - poradnik

Wybór ekogroszku jako surowca energetycznego to niewątpliwie dobra decyzja. Dzięki wysokiej kaloryczności oraz niskiej zawartości szkodliwych substancji stanowi on świetną alternatywę dla zwykłego węgla. Nie da się jednak ukryć, że wraz z nadejściem sezonu grzewczego wiele osób korzystających z kotłów i piecyków zastanawia się, ile ekogroszku przygotować na zimę. Warto zadać sobie to pytanie już kilka miesięcy wcześniej, gdyż odpowiedź na nie pomoże nam zaopatrzyć się w odpowiednią ilość czarnego surowca, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, lecz także czas i nerwy.

Ilość ekogroszku a specyfika ogrzewanego budynku

Na pytanie „ile ekogroszku przygotować na zimę?” trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na ilość spalanego paliwa ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim wskazać trzeba, że najwięcej zależy od cech budynku, który ma być ogrzewany. Przy obliczaniu ilości potrzebnego nam ekogroszku należy wziąć pod uwagę w szczególności:

  1. Wiek domu – co do zasady, im starszy budynek, tym zastosowane rozwiązania izotermiczne (ocieplenie styropianowe, wełna izolacyjna) są słabsze lub ich po prostu nie użyto, a w konsekwencji – koniecznym jest zakup większej ilości ekogroszku.
  2. Szczelność okien – jest to również istotny czynnik przy szacowaniu ilości potrzebnego ekogroszku. W szczególności należy zwrócić uwagę na wysoce nieszczelne okna, mogą bowiem skutecznie niweczyć pracę naszego kotła.
  3. Metraż, który chcemy ogrzać - im większa powierzchnia, tym więcej paliwa potrzebujemy.
  4. Temperatura, którą chcemy uzyskać – to również element, który ma znaczenie przy obliczaniu ilości potrzebnego nam opału. Wiadome jest, że im cieplej wewnątrz budynku, tym większa ilość spalanego ekogroszku.

Przyjmuje się, że chcąc ogrzać i utrzymać stałą temperaturę wewnętrzną w budynkach o tych samych powierzchniach użytkowych, nieocieplony dom potrzebuje aż 4 razy większej ilości surowca niż jego dobrze ocieplony kuzyn!

Ekogroszek a system grzewczy

Bardzo duże znaczenie dla kalkulacji zakupu ekogroszku ma zastosowany w naszych budynkach system grzewczy. Kocioł lub piec, który jest dostosowany do wielkości powierzchni użytkowej, w skuteczny sposób przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z zakupem. Co równie istotne, chcąc oszacować ilość potrzebnego nam ekogroszku, należy pamiętać o prawidłowym sposobie jego palenia. Postępując zgodnie ze wskazówkami producenta uda nam się zmniejszyć jego użycie, a w konsekwencji zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Podkreślić jednak należy, że mimo różnic w kosztach spowodowanych stanem technicznym budynków i wybranym przez nas systemem grzewczym, ekogroszek stanowi jeden z najtańszych i najbardziej energetycznych opałów, dzięki czemu wydatki związane z ogrzewaniem tym surowcem będą nieporównywalnie niższe niż w budynkach ogrzewanych np. węglem kamiennym czy drewnem.

Ile ekogroszku na dobę?

Wiele osób, czy to w sklepach stacjonarnych, czy na forach internetowych rozważa, jaka ilość ekogroszku jest potrzebna na dobę, a co za tym idzie – ile wyniesie dzienny koszt, który trzeba ponieść w związku z korzystaniem z tego rodzaju opału. Próbując zebrać i podsumować wszelkie dostępne informacje można ograniczyć się do następujących rad:

- W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione czynniki, które przekładają się na ostateczny koszt palenia ekogroszkiem. Koniecznym będzie zatem przeanalizowanie między innymi: czy mamy docieplane mury, jaka jest powierzchnia, którą chcemy ogrzać i preferowana temperatura wewnątrz pomieszczenia. Dopiero kompilacja wszystkich tych elementów będzie decydowała, ile zapłacimy.

- Ważnym jest także przeanalizowanie, jakiej jakości ekogroszek nas interesuje. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wariantów nazywanych w różny sposób (premium, standard itp.), które różnią się kalorycznością, ale też ceną.

- Warto (choć to bardzo uproszczona metoda i niekoniecznie dokładna) zainteresować się kalkulatorami szeroko dostępnymi w internecie, które pomogą w oszacowaniu kosztów.

Przykładowo: chcąc dowiedzieć się, ile ekogroszku na dobe jest niezbędne dla naszych domów, odnaleźć można informację, że w wersji standard cena wynosi 13 zł/dobę przy założeniu, że:

  • • ogrzewana powierzchnia wynosi 50 m2,
  • • preferowana temperatura wewnętrzna to 18 stopni.

Przy ekogroszku o klasę wyżej, temperaturze pożądanej 22 stopnie i powierzchni 80 m2 cena wynosi 16,33 zł/dobę.

Co najważniejsze, za wykorzystaniem ekogroszku przemawia jego kaloryczność, którą podaje się w MJ/kg (megadżule na kilogram). Najprościej rzecz ujmując, im większa kaloryczność opału, tym lepiej. Ekogroszek bardzo dobrej jakości powinien mieć kaloryczność ok 25 MJ/kg. Dla porównania kaloryczność węgla brunatnego wynosi 10 MJ/kg! Takie obliczenia jasno wskazują, że warto zastanowić się nad inwestycją w ekogroszek.

A zatem: ile ekogroszku na sezon?

Przejdźmy jednak do konkretnych obliczeń. Aby odpowiedzieć na pytanie, ile ekogroszku na sezon potrzebujemy, konieczne jest wyszczególnienie najistotniejszych elementów, czyli:

  1. Zapotrzebowanie budynku na ciepło (z reguły im starszy budynek, tym zapotrzebowanie na ciepło będzie większe),
  2. Sprawność kotła (kotły o dużym stopniu zużycia mają niższą sprawność).

Przykładowo: dla budynku nowej zabudowy, zapotrzebowanie roczne na ciepło wynosić będzie 15000 kWh, natomiast dla starego (sprzed 1980 roku), zapotrzebowanie rośnie do wysokości nawet 37500 kWh rocznie!

Znając zapotrzebowanie budynku na ciepło, możliwym jest oszacowanie kosztów, w czym pomocna jest sprawność kotła.

Ponownie podając przykład: dla budynku nowej zabudowy, o względnie wysokiej sprawności kotła (~80%), koszt roczny opału ekogroszkiem wynosić będzie ok. 2000 zł. Natomiast dla domu starego, o niskiej sprawności kotła (~60%), koszt roczny wynosić będzie około 8500 zł.

Polecany produkt - ekogroszek Dakota

ekogroszek do kotłów

Z powyższych obliczeń wynika, że ekogroszek to bardzo dobry wybór dla osób, które cenią sobie dobrą jakość, przy wysokiej kaloryczności opału, a jednocześnie dla których troska o środowisko nie jest obca - żadna to bowiem tajemnica, że ekogroszek jest znacznie przyjaźniejszy środowisku niż np. węgiel kamienny. Należy też pamiętać, aby nie sugerować się wyłącznie ceną oferowanego opału, ponieważ bardzo ważna jest jakość produktu oferowanego przez producentów.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password