Ekogroszek czy pellet - które paliwo stałe wybrać?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni kończy się letnia sielanka i pojawia się konieczność ogrzewania budynków, jeśli chcemy cieszyć się przyjemnym ciepłem w swoim domowym zaciszu. Jeśli nie mamy ogrzewania gazowego, to niestety trzeba już zawczasu nagromadzić sobie opału. Najlepiej byłoby oczywiście zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem się okresu grzewczego, dzięki czemu można liczyć na niższe ceny i brak konieczności martwienia się tym, że nie mamy czym napalić w piecu. Jest to niemałą bolączką wielu właścicieli gospodarstw domowych. Tym bardziej, że koszty związane z ogrzewaniem budynku pochłaniają sporą część domowego budżetu. Jeśli chodzi o paliwa stałe, to do najpopularniejszych można zaliczyć m.in. ekogroszek i pellet. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie tego, co jest dla nas bardziej opłacalnym wyborem.

Znaczenie ma nie tylko to, aby paliwo było dobre jakościowo i niedrogie, ale również łatwo dostępne. Istota jest także kwestia wpływu wybranego paliwa stałego podczas jego spalania na środowisko naturalne. Co zatem będzie lepsze – ekogroszek czy też może jednak pellet?

Wybór paliwa stałego – pellet i ekogroszek

Gdy tylko przeminą ciepłe dni, zaczynamy szukać ciepłego kąta, czyli schronienia w swoim domowym zaciszu. Żeby jednak możliwe było cieszenie się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniach, konieczne jest ogrzanie ich, a do tego z kolei potrzebne jest paliwo. Najpierw trzeba oczywiście wybrać rodzaj paliwa stałego i kupić je, a następnie przywieźć na posesję. Nie obędzie się zatem bez wyznaczenia konkretnego miejsca, które będzie służyło jako magazyn na opał, aby był on zawsze pod ręką. Wybór właściwego paliwa odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego też należy dobrze go przemyśleć. Z całą pewnością powinno ono być łatwo dostępne i wygodne w stosowaniu oraz przystępne cenowo i niewpływające negatywnie na środowisko. Zanim zdecydujemy zatem się na konkretny rodzaj paliwa stałego, należy najpierw przyjrzeć się kilku najistotniejszym kwestiom. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

• ekologię,
• popiół,
• czystość,
• przechowywanie,
• koszty.

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego i dostępny jest on na rynku w postaci granulatów o ramiarze 5-25 mm. Bardzo istotne jest to, aby paliwo to było jak najbardziej kaloryczne i zawierało jak najmniejsze ilości siarki. Z kolei pellet produkowany jest z biomasy, a więc jest to odnawialne źródło energii. Składa się on przede wszystkim z drewnianych trocin, łusek słonecznika i słomy. Wszystkie składniki są prasowane w małe granulki o wielkości 6-8 mm.

Ekogroszek vs. pellet

Jeśli chodzi o kwestię ekologii, to bez dwóch zdań wygrywa pellet, jako że jest to produkt w pełni naturalny. Z kolei podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się sporo dwutlenku węgla. Emisja CO2 w przypadku ekogroszku może jednak zostać znacząco zredukowana, jeśli zdecydujemy się na odmianę tego paliwa o mniejszym wpływie na środowisko naturalne czy też posiadającą znak bezpieczeństwa ekologicznego. Kolejną kwestią jest popiół. W przypadku pelletu zawartość popiołu wynosi mniej więcej 0,3%, a w ekogroszku najczęściej wartość ta przekracza 3%. Znaczenie ma także czystość. Jeśli zdecydujemy się na ekogroszek, to niestety na próżno będzie nam zachować czystość w kotłowni. Pył węglowy osadza się zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Ponadto ze względu na sporą ilość popiołu wytwarzanego podczas spalania tego paliwa konieczne jest częstsze czyszczenie pieca. Na korzyść pelletu przemawia to, że wystarczy uzupełnić zasobnik i wybrać popiół, a wyczyścić piec co kilka tygodni. Kurzu drzewnego jest również znacznie mnij niż pyłu węglowego i nieporównywalnie łatwiej jest go także sprzątnąć.

W przypadku paliwa stałego istotną kwestią jest również przechowywanie. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że producenci ekogroszku nie są zobowiązani do przestrzegania jakichkolwiek norm, jeśli chodzi o jego przechowywanie. Samo fakt, że paliwo to po wydobyciu często znajduje się na zewnątrz, może przyczynić się do obniżenia jego kaloryczności. Niektórzy przewożą ekogroszek w workach, a inni luzem. W przypadku pelletu jest znacznie wygodniej i producenci muszą pakować go w szczelne worki, zabezpieczając przed działaniem wilgoci. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie pelletem, to konieczne jest przechowywanie go w oryginalnych workach, najlepiej w zamkniętych i zadaszonych pomieszczeniach typu garaż/kotłownia. Nie należy przechowywać go w otwartych wiatach czy też na zewnątrz.

Ekogroszek również zaleca się przechowywać w szczelnych workach, aby nie wietrzał. Niezwykle istotne jest dla inwestora oczywiście kwestia kosztów związanych z zakupem paliwa. Jeszcze do niedawna ceny ekogroszku były znacznie bardziej przystępne i wygrywał on w tej konkurencji z pelletem. Wraz z podwyżkami sytuacja ta zmieniła się i obecnie ceny ekogroszku i pelletu często są porównywalne. W sezonie grzewczym obserwuje się nieco niższą cenę ekogroszku niż pelletu. Jeśli jednak skupimy się przede wszystkim na kwestii kaloryczności ekogroszku i pelletu, to na większe oszczędności w sezonie grzewczym można liczyć, decydując się jednak na ogrzewanie budynku mieszkalnego ekogroszkiem.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password