Dobry ekogroszek workowany - jaki powinien być? Poznaj naszą opinię!

Coraz większej ilości osób zależy na tym, żeby również paliwo, które stosowane jest w piecach opałowych było jak najbardziej ekologiczne. Dlatego coraz częściej zamiast tradycyjnego węgla wybierany jest ekogroszek. Jakimi właściwościami powinien charakteryzować się ekogroszek wysokiej jakości? Tego rodzaju paliwo posiada szereg parametrów, których zrozumienie jest kluczem do odpowiedzi na to pytanie.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest rodzajem paliwa wykonanego z węgla kamiennego lub brunatnego. Jest to wyselekcjonowany węgiel o ziarnach w konkretnym rozmiarze i całkowicie pozbawiony frakcji pyłowej. Ekogroszek selekcjonowany jest również pod innym względem. Istotną cechą ekogroszku jest niska zawartość związków siarki i substancji niepalnych, oraz niska zawartość wody. Paliwo to cechuje się wysoką kalorycznością i niską spiekalnością. Właściwości ekogroszku sprawiają, że jest on postrzegany jako paliwo znacznie bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel. Ze względu na niewielki rozmiar ziaren może być stosowany w piecach z automatycznym podajnikiem.

Parametry ekogroszku

Opisane wyżej właściwości ekogroszku ujęte są zazwyczaj w konkretne, opisane precyzyjnie parametry, które pozwalają na ocenę jego właściwości i jakości. Są to: granulacja (wielkość ziaren), kaloryczność, spiekalność, zawartość siarki, zawartość wody, zawartość substancji niepalnych. Warto pamiętać, że na rynku istnieje bardzo duża ilość ekogroszku podrabianego, który produkowany jest z pyłu węglowego i niepalnego lepiszcza. Tego typu produkt ma zazwyczaj o wiele gorszą jakość niż ekogroszek oryginalny. Aby ustrzec się przed zakupem produktu gorszej jakości, warto wybierać dobry ekogroszek workowany, którego parametry będą opisane na opakowaniu.

1. Granulacja ekogroszku to wielkość jego ziaren, mieszcząca się w konkretnym przedziale. Najczęściej granulacja ekogroszku wynosi 5 – 25 mm. Należy pamiętać, że zarówno pył węglowy, jak i zbyt duże fragmenty węgla znacznie pogarszają właściwości ekogroszku, dlatego nie powinny się w nim znaleźć. Konkretna wielkość ziaren uzyskiwana jest przez dwukrotne odsiewanie – tak by z gotowego produktu zniknęły zarówno fragmenty zbyt małe, jak i zbyt duże.

2. Kaloryczność paliwa wyrażona jest w MJ (megadżule). Ekogroszek jest rodzajem paliwa, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Powinna ona w przypadku produktu wysokiej jakości wynosić przynajmniej 24 MJ. Kaloryczność jest miarą ilości ciepła, które zostaje uzyskane przy spalaniu danego paliwa. Większa kaloryczność przekłada się więc na mniejsze zużycie ekogroszku.

3. Spiekalność jest to parametr opisujący częstość występowania zjawiska spiekania. Opisywany jest przy pomocy parametru RI. Przyjmuje się, że dla ekogroszku wysokiej jakości RI powinno wynosić nie więcej niż 20. Im ta wartość jest niższa, tym ekogroszek jest wyższej jakości. Spiekanie jest elementem procesu spalania węgla, lub popiołu. Wyróżnia się spalanie koksowe i żużlowe. Spiekanie koksowe pozostawia po sobie niskopalny produkt, który jest stosunkowo łatwy do pozbycia się. Produktem drugiego rodzaju spiekania jest żużel, którego usunięcie z pieca wymaga dużego nakładu pracy. Warto zaznaczyć, że zachodzące podczas spalania ekogroszku spiekanie nie musi świadczyć o niskiej jakości paliwa. Może być również wynikiem złych ustawień pieca, lub jego niedostosowania do zasilania paliwem sypkim. W sytuacji, w której mimo zastosowania ekogroszku wysokiej jakości w piecu pozostają spieki, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który profesjonalnie go wyreguluje.

4. Zawartość siarki w ekogroszku jest efektem doboru węgla, który został użyty do jego produkcji. Dlatego ekogroszek jest wytwarzany z wyselekcjonowanego węgla o niskiej zawartości związków siarki. Produkt o wysokiej jakości powinien się charakteryzować zawartością tego pierwiastka nie przekraczającą 1%. Wysoka zawartość siarki w paliwie może przyczynić się do korodowania elementów pieca i znacznego zmniejszenia jego żywotności.

5. Zawartość wody, albo wilgotność nie powinna w ekogroszkach wysokiej jakości przekraczać 10%. Woda występuje w węglu naturalnie, ale jest też używana w procesie produkcji ekogroszku – po odsianiu jest on płukany. Później następuje suszenie i wilgotność gotowego produktu zostaje znacznie zmniejszona. Ekogroszek o zbyt dużej zawartości wody jest mniej wydajny, a jego zużycie jest większe. Kupując ekogroszek należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach jest przechowywany. Węgiel ma właściwości higroskopijne – to znaczy łatwo wchłania wodę. Dlatego ekogroszek powinien być przechowywany w miejscu możliwie suchym, a na pewno – osłoniętym przed deszczem.

6. Zawartość substancji niepalnych nie powinna przekraczać 12%. Im jest niższa tym wydajność paliwa jest większa, a jego zużycie mniejsze. Substancje niepalne naturalnie występują w wydobywanym węglu, lecz ich ilość może być różna. Dobry ekogroszek powinien cechować się zawartością tego rodzaju substancji jak najbliższą zeru.

Co oprócz informacji na opakowaniu?

Oprócz zapoznania się z informacjami zawartymi na opakowaniu ekogroszku kupujący, któremu zależy na produkcie wysokiej jakości powinien zwrócić uwagę na jego wygląd. Ekogroszek wyprodukowany z węgla kamiennego jest przesiany, płukany i suszony. Nie powinny być w nim więc widoczne ślady pyłu, ani zbyt duże fragmenty. Powinien tez się charakteryzować głęboko czarną barwą. Jak już wspomniano, powinno się też zwrócić uwagę na sposób przechowywania ekogroszku. Najwłaściwsze do tego miejsce powinno być suche i osłonięte przed wpływem warunków atmosferycznych.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password