Dlaczego ekogroszek się spieka – przyczyny żużlowania

Pierwszy zakup ekogroszku to nie lada wyzwanie. Brak zaufania do sprzedawców, mała wiedza na temat opału, a także nie znajomość jego pochodzenia. Kupując tani ekogroszek z niewiadomego pochodzenia, możemy się spodziewać spiekania ekogroszku. Takie zjawisko to ciężar dla nas, jak i dla naszych kotłów.

Ekogroszek jest węglem najwyższej jakości. W Polsce stał się tak bardzo popularny. Przez wiele kupujących zostaje nazywany przyszłością ogrzewania. Podczas spalania, przedostaje się tylko niewielka ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego też nie jest objęty przepisami ustawy antysmogowej.

Co to są spieki?

Spiekami nazywamy kawałki opału, które zostają niedopalone podczas procesu palenia ekogroszku w kotle. Powstają one w wyniku odgazowania węgla, podczas wysokiej temperatury wydostają się z obszaru palnika, zanim zostaną całkowicie spalone. Temperatura, jaka temu towarzyszy to 350- 550°C. W zależności od spiekalności mniejsze ziarenka węgla sklejają się w duże i powstają spieki, podobne do kalafiora, o powierzchni poniżej 100mm2/g. Takie spieki spalają się bardzo wolno.

Który parametr na opakowaniu mówi o spiekalności węgla?

Wskaźnik spiekalności węgla jest oznaczony symbolami RI (Indeks Rogi). Idealny ekogroszek to ten, który posiada RI=0. Dzięki takim parametrom w ogóle nie powstają spieki. Kupując opał z RI równym od 5 do 20, możemy również być zadowoleni z naszej inwestycji. To ekogroszek o bardzo małej spiekalności, który nie powoduje ciężaru dla naszego kotła. Należy unikać zakupu paliwa o RI większym niż 20. Możemy wtedy być pewni, że będziemy musieli uporać się ze spiekami.

Dlaczego ekogroszek się spieka?

Pamiętajmy, że każdy węgiel kamienny, z którego tworzony jest ekogroszek, ma zdolność do spiekania się. Najważniejsze jest to, aby jego skłonność była jak najmniejsza. Dobry ekogroszek powinien zawierać poniżej 20RI. Wyróżniamy dwa rodzaje spieków: żużlowe i koksowe.

  1. Żużlowanie ekogroszku.

Żużlowe spieki ekogroszku powstają z popiołu. Aby było ich jak najmniej musimy wybierać ekogroszek o niskiej zawartości popiołu. Taka informacja zawarta jest na opakowaniu. Co powoduje spiekanie się ekogroszku? Jeżeli w strefie żaru dojdzie do zbyt wysokiej temperatury. Popiół zaczyna przekształcać się w twarde żużlowe spieki.

  1. Koksowe spieki.

Jeśli nadmuch w piecu jest bardzo silny, wtedy mamy do czynienia ze spiekami koksowymi. Kupując ekogroszek wysokiej jakości, możemy tego uniknąć. Wystarczy dobrać odpowiednie ustawienia na piecu. Natomiast inwestując w ekogroszek o niższej jakości, nie unikniemy takiego procesu. Tańszy opał w połączeniu z silnym nadmuchem nie tylko doprowadzi do spieków koksowych, ale również do żużlowania się ekogroszku.

Co jeszcze prowadzi do żużlowania ekogroszku?

Złe ustawienie pieca to kolejne sprzyjające środowisko dla spieków. Przyczyną może być za duże napowietrzenie. Spowoduje to schłodzenie spalin oraz spadek wydajności kotła. Następnym powodem może być za niskie umieszczenie deflektora. Chcąc tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednie zoptymalizowanie deflektora oraz pracy palnika.

Jakie straty niesie za sobą spiekanie ekogroszku?

Powstające spieki powodują duże straty energii. Dlaczego? Ponieważ spalają się dużo wolniej, a w efekcie hamują przepływ powietrza przez palenisko. Dochodzi do ogromnej ilości popiołu, który trzeba często opróżniać. Zabiera to nasz wolny czas oraz przekształca się do mniejszego zadowolenia z obsługi kotła, a co najważniejsze prowadzi to do strat finansowych.

Jeżeli Twój ekogroszek Cię nie zadowala, wypróbuj nasz produkt!

ekogroszek do kotłów

Jak uniknąć spiekania ekogroszku?

Aby uporać się z problemem spieków już na samym początku, należy zainwestować w ekogroszek o jak najniższej skłonności do spiekania się. Taki opał możesz zakupić już dziś w naszym sklepie internetowym https://ewegiel24.pl/kategoria-produktu/produkt/. Otrzymasz przy tym gwarancję zadowolenia z szybkiej usługi oraz profesjonalnego doradztwa. Oprócz kupna dobrego opału należy również przestrzegać zaleceń producenta kotła. Odpowiednie ustawienie kotła to połowa drogi do zadowolenia z wysokiej temperatury w środku zimy. Należy także unikać kupowania ekogroszku bez podanego wskaźnika spiekalności - RI. Brak takiej informacji na opakowaniu może oznaczać bardzo dużą wysokość, co może odstraszyć kupującego. Przestrzeganie tych wskazówek pomoże w uniknięciu żużlowania ekogroszku i poprawi wydajność pracy kotła.

Prawidłowe ustawienie pieca na ekogroszek

Każdy z kotłów posiada instrukcję obsługi, w których szczegółowo możemy odszukać taki problem. Zmiana ustawień, jaka jest polecana, to zmniejszenie czasu podawania. Następnie musimy obserwować, czy taka zmiana pomogła w kontekście zmniejszenia ilości spieków. Należy pamiętać, że każdy piec rządzi się swoimi prawami i nie ma uniwersalnego złotego środka, który usprawni wszystkie rodzaje kotłów.

Nowe kotły do walki ze spiekami

Na rynku pojawiają się kotły z palnikami retortowymi najwyższej generacji. Umożliwiają one skuteczne spalanie się nawet trudnych opałów, które łatwo ulegają spiekalności i żużlowaniu. Jak działa nowy palnik? Elementy przeciwnego zwoju prowadzą do wypiętrzania i mieszania opału, natomiast strefa żaru jest rozciągnięta w dół.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password