Czym różni się groszek eko od węgla

Budując własny dom, musimy myśleć nad wieloma rzeczami. Konieczne jest dobre zaplanowanie wielu kwestii, a jedną z najważniejszych jest odpowiednie dobranie metody ogrzewania budynku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieców centralnego ogrzewania. Wybór jest niezwykle trudny, a biorąc pod uwagę, że jest to wybór na lata, warto dobrze się przygotować do podjęcia tej decyzji i przemyśleć wszystkie jej aspekty.

Najpopularniejsze są piece, napędzane na węgiel kamienny oraz na ekogroszek. Chociaż ekogroszek jest pochodną węgla kamiennego, jednak znacznie się od niego różni. Jak wskazuje już sam przedrostek eko, jest on bardziej przyjazny środowisku niż węgiel kamienny. Jest to też znacznie tańszy rodzaj paliwa i jest też w dużo większym stopniu wykorzystywany, ponieważ aż 80% jego energii jest przetwarzana do ogrzania naszego domu. Niestety, minusem jest to, że kocioł do ekogroszku jest znacznie droższy.

Co to jest węgiel kopalny

Węgiel kopalny jest to skała osadowa, złożona ze związków organicznych, mineralnych składników nieorganicznych i wody, jego skład pierwiastkowy to: węgiel, tlen, azot, wodór oraz siarka. Czasami w śladowych ilościach występują również inne pierwiastki.

Wyróżnia się kilka rodzajów węgla kopalnianego, w zależności od zawartości węgla.

Dla większości populacji, najpowszechniejszymi rodzajami węgla są dwa gatunki: węgiel kamienny i węgiel brunatny, oba najczęściej wykorzystywane są do palenia w piecach domowych. Te gatunki węgla, różnią się składem, ale również wartością opałową co ma kluczowe znaczenie w wykorzystaniu ich w gospodarce.

Skład procentowy węgla brunatnego to głównie pierwiastek węgla, który stanowi pomiędzy 62% a 75% jego zawartości. Jego wartość opałowa znajduje się w granicach: 7,5 MJ/kg a 21 MJ/kg.

Węgiel kamienny składa się natomiast od 75% a 97% z pierwiastka węgla – a co za tym idzie, zważywszy na to, że zawiera go znacznie więcej niż węgiel brunatny, jego wartość opałowa jest zdecydowanie wyższa i wynosi pomiędzy 16,7 MJ/kg a 29,3 MJ/kg. Dzięki temu to właśnie ten rodzaj węgla jest najczęściej używany w domowych piecach.

Specyfikacja ekogroszku

Ekogroszek jest to produkt wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Ten rodzaj paliwa stałego wykorzystywany jest do produkcji energii cieplnej w kotłach retortowych. Produkowany jest z węgla o wartości opałowej większej niż 24 MJ/kg oraz o zawartości siarki mniejszej niż 1%, bardzo małej zawartości wody i substancji niepalnych, ale też o niskiej spiekalności.

Ekogroszek, jak sugeruje przedrostek eko jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż węgiel, chociażby dlatego, że podczas spalania emituje mniej zanieczyszczeń do środowiska. Ekogroszek jest taż znacznie wygodniejszy w użytkowaniu. Przy odpowiednim wyregulowaniu pieca, w mieszkaniu będzie panowała odpowiednia temperatura, a piec dzięki automatycznym ustawieniom będzie dbał o to, aby cały proces spalania, przebiegał prawidłowo.

Na rynku występuje kilka rodzajów ekogroszku, różnią się one składem procentowym oraz gramaturą i granulacją. Podstawowym parametrem oceny jakości ekogroszku jest jego wartość opałowa. Im jest ona wyższa, tym lepsza. Kluczowym parametrem przy zakupie tego produktu powinna być również ilość siarki i popiołu – powinny być jak najniższe. Dzięki temu produkt będzie nie tylko wydajny ale również wygodny w użytkowaniu.

Podsumowanie:

Zalety ekogroszku to niewątpliwie:

1. Cena znacznie niższa od ceny węgla.
2. Duża wydajność również stanowi o jego potencjale grzewczym, ponieważ jest on aż w 80% wykorzystany do ogrzania, przy znacznie niższym potencjale węgla kamiennego.
3. Można go przechowywać znacznie dłużej, bez uszczerbku na jego właściwościach grzewczych, także z powodzeniem można go przechowywać nawet przez kilka lat.
4. Jak sama nazwa wskazuje, jest on tez bardziej przyjazny dla środowiska, podczas jego spalania do atmosfery emitowanych jest znacznie mniej zanieczyszczeń. Co bardzo istotne „certyfikację ekogroszku pod kątem zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi prowadzi Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla” warto więc wybierać produkty firmowane tym znakiem.

Dobry ekogroszek to spalanie CO2 mniejsze nawet o 1/4, CO o 97% mniejszym i nawet 92% mniej pyłów.
Pomimo tego, że koszt montażu pieca do ekogroszku jest znacznie droższy i należy to dobrze przekalkulować to znaczącą korzyścią jest fakt, że obsługa pieca wymaga wyłącznie uzupełniania zbiornika paliwem oraz czyszczenia pojemnika z popiołem do 2 razy w tygodniu. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne. Jeśli dodamy do tego łatwość w jego obsłudze co umożliwia optymalizację parametrów spalania warto rozważyć tę opcję.

Wady ekogroszku to zdecydowanie:

1. Cena montażu kotła. Piece przeznaczone do tego rodzaju paliwa są znacznie droższe niż tradycyjne piece przeznaczone do opalania węglem kamiennym.
2. Piece te, muszą też przechodzić okresowe przeglądy oraz być konserwowane w odpowiedni sposób, pozwoli to uniknąć bardzo kosztownych napraw. Plusem jest jednak fakt, że kotły te często można wykorzystać również do spalania dowolnego innego rodzaju paliwa.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password