Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest opłacalne?

Obecnie w wielu dziedzinach życia sięga się po rozwiązania nowoczesne, które będą jednocześnie ekologicznie. Podobnie sprawa wygląda w kwestii ogrzewania budynków, gdzie od kilku lat bardzo chętnie wybieranym opałem staje się ekogroszek. Charakteryzuje się on dobrą wartością opałową, a zarazem niską szkodliwością dla środowiska. Czym dokładnie jest ekogroszek? I czy ogrzewanie nim domu się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

Czym dokładnie jest ekogroszek?

Ta nietypowa nazwa wskazuje na to, że jest to opał o niewielkich rozmiarach. Nie wszyscy wiedzą jednak z czego powstaje – a jest to węgiel kamienny. Najlepszej jakości jest zaś węgiel, który wydobywa się w polskich kopalniach, ponieważ ma on odpowiedni właściwości oraz granulację.

W porównaniu do innych rodzajów węgla, taki ekogroszek charakteryzuje to, że:

  • ma niższą spiekalność,
  • nie posiada drobnej frakcji czyli miału,
  • nie posiada zbyt wielkich części.

Wszystko to sprawia, że doskonale sprawdza się on w automatycznych dozownikach węgla, czyli w piecach retortowych (o czym później).

Jak wybierać ekogroszek?

Jeśli chodzi o ogólne parametry tego paliwa, to:

  • wykazuje ono spiekalność poniżej 20RI,
  • jego rozmiary wynoszą od 5mm do 25mm,
  • zawartość popiołu i siarki jest bardzo niska,
  • można je stosować w trzech rodzajach kotłów: z palnikiem rynnowym, tłokowym oraz retortowym.

Jednakże ten opał kamienny, najlepiej pochodzący z Polski, jest dostępny w kilku opcjach. Zanim się go kupi, warto sprawdzić, czy posiada on niezbędne certyfikaty. Produkty najwyższej jakości (i jednocześnie najbardziej ekologiczne) posiadać będą klasę A lub B ICHPW, co oznacza, zostały przebadane i uznane za ekologiczne przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Ważne jest też, by wybrać opcję o wyższej wartości opałowej (to znaczy kaloryczności), bo to pozwoli na uzyskanie większej ilości ciepła niż w przypadku węgla niskokalorycznego.

W przypadku ekogoroszku wysokiej jakości, minimalna kaloryczność to 24MJ/kg. Warto jednak pamiętać, że ten parametr warto dobierać zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową posiadanego pieca. Zastosowanie się do wskazań producenta przyczyni się bowiem do efektywnego oraz oszczędniejszego ogrzewania.

Kotły retortowe na ekogroszek

Opał ten przeznaczony jest do wytwarzania energii cieplnej przede wszystkim w nisko emisyjnych piecach posiadających podajnik retortowy. Tego rodzaju kotły mogą zaopatrywać w energię cieplną:

– gospodarstwa domowe (jedno i wielorodzinne),

– duże obiekty komunalne,

– obiekty przemysłowe,

– ciepłownie (jako źródło peryferyjne).

Do zalet kotłów z podajnikiem retortowym, w których opala się ekogroszkiem, można zaliczyć to, że emitują one znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery i razem tworzą system o niewielkiej emisji pyłów oraz tlenków węgla. Aby takie kotły działały jak najlepiej, trzeba w nich stosować opał, który będzie jak najmniej wilgotny. Im bardziej będzie on suchy, tym mniejsze będzie bowiem prawdopodobieństwo zatkania mechanizmu ślimaka kotła (dlatego lepiej sprawdzi się węgiel workowany, niż ten sprzedawany „luzem”).

Czy ogrzewanie przy użyciu ekogoroszku się opłaca?

Najważniejsze jest to, że paliwa stałe, w tym właśnie ekogroszek są nadal najtańszym sposobem na ogrzanie domu. Choć ceny kotłów do ich spalania są podobne do cen kotłów gazowych, to znacznie niższa będzie cena samego opału. Koszt takiej inwestycji może się wahać od 20000 do 35000 złotych (w zależności od rodzaju wybranego pieca i od wielkości kotłowni). Sam ekogroszek ma zaś niezbyt wygórowaną cenę. Tańszy będzie ten sprzedawany luzem, nieco droższy workowany (jednak i tak nie jest bardzo drogi).

Warto także zwrócić uwagę, że tańszy od niego jest jedynie miał, ale za to podczas spalania tego ostatniego dochodzi do emisji nawet do kilku razy więcej szkodliwych substancji. Do zalet i opłacalności ogrzewania ekogroszkiem można zaliczyć również to, że zastosowane takiego rozwiązania w domu jednorodzinnym nie będzie wiązać się posiadaniem brudnej i zakurzonej kotłowni. Obecnie pomieszczenie może być czyste, ponieważ piece działają automatycznie, a po uzupełnieniu – przez dłuży czas paliwo podaje do nich podajnik. Oszacować można także, że koszt 10 kWh przy ogrzewaniu domu ekogroszkiem waha się w granicach 70 groszy. Oczywiście analogiczne użytkowanie oleju albo gazu wiązałoby się z o wiele wyższymi cenami. Co więcej, należałoby np. zorganizować właściwe miejsce do składowania oleju.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że ekogroszek w trakcie spalania nie traci swojej kaloryczności i zarazem charakteryzuje się dużą wydajnością spalania. Do tego, jest proporcjonalnym paliwem opałowym pod względem ceny oraz rachunku ekologicznego. Stosowanie go jako opału wiąże się też z bardzo dużą wygodą, ponieważ ogranicza się tylko do kilku łatwych czynności. Każdy użytkownik ekogroszku przyczynia się też do zminimalizowania ilości emitowanych do atmosfery ziemskiej gazów cieplarnianych. Podsumowując, wybierając ogrzewanie ekogroszkiem dom ociepla się nowocześnie, opłacalnie, ale też ekologicznie i niemal bezobsługowo.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password